
Akusztikai kisokos 3. - Drága cuccok helyett barkácsolj akusztikai paneleket!
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: stúdióépÃtés akusztika
Egyre okosabbak és tájékozottabbak vagyunk az akusztika tudományában, de nem szabad elfelejteni, hogy itt bizony nem a jövő tudomány doktorait képezzük, hanem kizárólag olyan anyagra korlátozzuk az információhalmazt, amely a házi producereknek válik hasznára.
Egyszerű, hatékony tanácsokkal szeretnénk jobbá tenni a stúdiónak használt helyiségek akusztikáját. ElÅ‘ször a lehallgató monitorok helyes elhelyezését tárgyaltuk, majd kalibráltuk a frekvenciamenetüket, legutóbb pedig megismerkedtünk olyan cégekkel és termékekkel, amelyek drámaian javÃthatnak lehallgatásunk precizitásán.
Legyünk őszinték! Nem barátkoztunk meg az árcédulákkal...Ezért most akusztikai Csináld magad! mozgalomra szeretném invitálni a házistúdió-tulajdonosokat.
Tovább »

Akusztikai kisokos
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: akusztika stúdióhangfal Waves IK Multimedia
Az Akusztikai gyorstalpaló sikerén felbuzdulva egy négyrészes sorozattal szeretnénk kedveskedni nektek, amelyben behatóbban foglalkozunk a témával.
Az elÅ‘zményekbÅ‘l világossá vált, hogy azok a szobák, terek, amelyeket általában házi stúdiónak használunk, sajnos nincsenek akusztikailag megtervezve és finomhangolva, de (elsÅ‘ lépésként) sokat javÃthatunk a helyezeten a lehallgatói pozÃció ideális kialakÃtásával, a hangfalak elhelyezésével, beállÃtásával.
Tovább »

Akusztikai gyorstalpaló
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: akusztika stúdióhangfal
Sorra vettük a házi stúdió alapelemeit, néhány bÅ‘vÃtési lehetÅ‘séget, közben pedig többször leszögeztük, hogy nemcsak a felszerelés minÅ‘ségétÅ‘l, hanem a stúdió akusztikájától is függ a végeredmény.
Nem véletlenül utaltam erre a témakörre mint bonyolult tudományra. Az akusztika a hanghullámok természetével, fizikai értelmezésével foglalkozik, legyen az zenei hang, háttérzaj vagy akár egy láncfűrész által keltett hullám. Természetesen nem kell akusztikai szakemberré válnunk ahhoz, hogy otthoni stúdiónkban jól szóló szerzeményeket alkossunk.
A lényeg, hogy stúdiófelszerelésünket a helyes kialakÃtásban használjuk, ezáltal maximalizálni tudjuk a teljesÃtményt. ElsÅ‘sorban a monitor helyes elhelyezésérÅ‘l lesz szó, valamint arról, hogy nem túl drága módszerekkel hogyan tudunk javÃtani szobánk akusztikai adottságain.
A hanghullám állandó sebességgel terjed a levegÅ‘ben, és környezetével kölcsönhatásba lép. EbbÅ‘l számunkra most annyi a tanulság, hogy a zenei hang nem függetlenÃthetÅ‘ a zenei tértÅ‘l. Nem beszélhetünk csupán a zenei hangról, hanem az adott hang és a hang rendelkezésére álló tér kölcsönhatásáról. Nem beszélhetünk önmagában egy orgonáról vagy zongoráról, mert e hangszerek karaktere teljesen más egy ebédlÅ‘ben, egy koncertteremben vagy templomban.
Az emberi fül rendkÃvül érzékeny ezekre a különbségekre. Hangérzékelésünk alapja, hogy a hanghoz mindig hozzáadjuk az adott tér akusztikai jellemzÅ‘it.
A legtöbb házistúdió-tulajdonos számára a legfontosabb akusztikai probléma az, hogy a stúdiómonitorokat hogyan helyezze el a helyiségben a lehetÅ‘ leglineárisabb lehallgatás érdekében, hiszen a stúdiómonitorok a legmegbÃzhatóbb ablakokat jelképezik arra a zenei világra, amit alkotnak.
EbbÅ‘l kifolyólag a központi kérdés az, hogy hová helyezzük a stúdióhangfalakat a szobában. Ha a szobánk felerÅ‘sÃti a mély frekvenciánkat, akkor a mixünk a legtöbb helyen vékonyan fog szólni, ha pedig kioltja Å‘ket, akkor az indokolatlanul sok basszusfrekvenciától dinamikátlanul búgós lesz.
A helyes stúdiósugárzó-elhelyezéstÅ‘l nem lesz automatikusan jó akusztikájú a szobánk, de ez az elsÅ‘ kulcsmozzanat ahhoz, hogy jó mixeket tudjunk készÃteni.
Az elhelyezésnél alapelv a szimmetria. Ha az egyik hangfal közelebb van a falhoz, akkor folyamatosan torzulni fog a sztereókép, és több mély vagy magas tartományt fogunk érzékelni a bal vagy a jobb oldali hangfalban. Arra is ügyelni kell, hogy ülő helyzetben pont a fülünk magasságában helyezkedjenek el a hangfalak, illetve egyenlő távolságra legyenek a sarkoktól.
A legfontosabb szempont, hogy a két hangfal és az ülÅ‘helyünk alkotta háromszög egyenlÅ‘ oldalú legyen, azaz a két hangfal távolságának egyeznie kell az egyes hangfalak és a producer távolságával. Ennek az elvnek precÃzen teljesülnie kell, mert az aszimmetriából származó mellékhatások ellehetetlenÃtik a korrekt lehallgatást. A legjobb megoldás, ha a szoba rövidebb falán alakÃtjuk ki a szimmetrikus pozÃciót, ezáltal a mély frekvenciák hosszú hullámhosszának is van esélye törés nélkül kiteljesedni.
A legtöbb szakember egyetért abban, hogy ha a producer a hosszabb fal dimenziójának a 38%-án helyezkedik el, maximalizálható a lehallgatás minÅ‘sége. Az ideális állapot sok változó függvénye, Ãgy nem biztos, hogy egybÅ‘l rátalálunk, ezért érdemes kÃsérletezni, pár centit mozgatni az egyenlÅ‘ oldalú háromszögünket. Nem egy olyan esetrÅ‘l hallottam, amikor hetekig tartott megtalálni a legjobb pozÃciót.
A teremakusztikában való részletes elmerülés helyett néhány praktikus megoldásra fogok hivatkozni. Stúdiózásra a legjobb a 3:4:5 arány a helyiségben, ami azt jelenti, hogy például 3 méter a belmagasság, 4 m a rövidebb és 5 m a hosszabb fal. Nem konkrét méretekről, hanem arányokról beszélünk.
Szerencsés, ha legalább 18-20 négyzetméteres a házi stúdiónk. Túl kicsi szobában reménytelenül mély állóhullámok keletkeznek. A sarkokat próbáljuk „kitömniâ€, mert összegyűjtik a mélyeket. Léteznek drága akusztikai elemek, amelyek orvosolják ezt a jelenséget, de kis barkácsolással tizedannyiért ugyanazt az eredményt érjük el.
Végül megemlÃteném, hogy az elsÅ‘ reflexiókat tompÃtani kell, mert nagyon be tudják csapni a fülünket. Azon a falon, ahová a hangfalak néznek, akusztikai elemmel csillapÃtást kell elhelyezni.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf