
Waves: Flow Motion
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: plugin FM
Az FM a frekvenciamoduláció rövidÃtése. Ez a szintetizátorok esetében azt jelenti, hogy egy oszcillátor frekvenciáját egy másik oszcillátorral folyamatosan változtatjuk. Ha ezt csak lassan tesszük meg, akkor leginkább elhangolódást hallunk, ha viszont kellÅ‘en gyorsan, akkor az egyébként teljesen egyszerű vivÅ‘ és moduláló hullámformákból egy teljesen új alakul ki. Az FM szintézis talán legismertebb megvalósÃtása a legendás Yamaha DX7, amivel rendkÃvül érdekes hangszÃneket állÃthatunk elÅ‘, ha tudjuk programozni. És sajnos pont ez a sarkallatos pontja ennek a dolognak, ugyanis az FM programozás nem éppen egyszerű dolog (fÅ‘leg nem a DX7 esetében).
Tovább »

Tallózás a master bus kompresszor pluginek között
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: Pluginajánló | Címkék: kompresszor plugin
Ha reménytelenül a nyolcvanas évek hangzásának a rabja lennék, akkor a cikk cÃme természetesen valami olyasmi lenne, hogy melyik a legjobb SSL 4000-es pult master bus kompresszorának a modellezése. Azonban nem kÃvánok csak erre a tÃpusra koncentrálni. A szakmai véleményem az, hogy más tÃpusú berendezésnek is van helye a mix végén. Több helyen is Ãrtam már arról, hogy ezt a mixingtechnikát ne tévesszük össze a mastering folyamatával, mert ahhoz semmi köze. Itt arról van szó, hogy még a mixing kezdete elÅ‘tt beállÃtunk egy kompresszort a zene végére, és minden döntést a keverés folyamán úgy hozunk meg, hogy 2-5 dB-t komprimál az egész zenébÅ‘l.
Tovább »

Brainworks: bx_rockrack V3
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: Black Friday ingyenes
Sokan úgy gondolják, hogy az otthoni számÃtógépes zenészek csak elektronikus stÃlusokban alkotnak, de a valóságban ez nem Ãgy van. Rengeteg gitáros is akad, de róluk valahogy el szoktak felejtkezni. Ma az Å‘ket érintÅ‘ egyik nehézséggel, az elektromos gitárok felvételével fogunk szembeszállni. Itt egyrészt a ritkán tolerált nagy hangerÅ‘, másrészt a mikrofonelhelyezés misztikuma jelent gondot. Mindezeket egyszerűen, és ma már profi szinten oldhatjuk meg, ha gitárerÅ‘sÃtÅ‘-szimulációs plugint használunk.
Tovább »

Steven Slate Drums: SSD5
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: dob plugin
A Steven Slate által 2005-ben készÃtett dobhangminták nagyon hamar ipari szabvánnyá váltak az amerikai stúdiókban, nem sokkal késÅ‘bb talán az egész Földön is. Annyira elterjedt, hogy még ha nem is tudsz róla, egészen biztosan hallottad már valamelyik modern világslágerben.
A 2009-ben megjelent Trigger a dobhangok kicserélését olyan mértékben leegyszerűsÃtette, hogy a legtöbben, ha szükséges, ma már inkább hangmintát használnak, mint hangot kevernek ki. Soha nem felejtem el, amikor elÅ‘ször láttam ezt a videót:
Tovább »

Waves Audio: Abbey Road TG Mastering Chain
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: plugin Waves
Aki figyelemmel kÃséri a Waves Audio pluginjeit, talán már ismeri az Abbey Road stúdióval történÅ‘ együttműködésük gyümölcseit, sÅ‘t már itt, a Pluginajánlóban is beszámoltunk az egyik közös termékükrÅ‘l. Most egy újabb modellezéssel jelentkeztek, az EMI TG 12410 Transfer Consollal, ami egy komplett analóg mastering megoldásnak tekinthetÅ‘. Az eredeti pultot egyébként nem csak a 70-es években, de ma is használják, szinte az összes általuk készÃtett mesterfelvételen.
Tovább »

MeldaProduction: MConvolutionEZ
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: plugin
Az új CPU-k új lehetÅ‘ségeket kÃnálnak a számÃtások gyorsabb elvégzésére, de ezt csak akkor élvezhetjük, ha használjuk is az új utasÃtásokat. Sajnos a legtöbb pluginkészÃtÅ‘ nem teszi ezt meg, de szerencsére vannak kivételek, és ilyen a MeldaProduction is. A most megjelent 12.06 csomagjuk már támogatja az AVX2 és AVX512 utasÃtásokat, vagyis a már eddig is gyors algoritmusaik az erre képes processzorokon még gyorsabbak lehetnek.
Tovább »

Unfiltered Audio: BYOME
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: effekt plugin
Annyi minden van itt, hogy azt sem tudom, hol is kezdjem. A BYOME a plugin eredeti nevének kezdÅ‘betűibÅ‘l összerakott szó, jelentése: ÉpÃtsd meg a saját moduláris effekted! Moduláris, vagyis több alapelembÅ‘l épül fel, hasonlóan, mint a moduláris szintetizátor, aminek legnagyobb elÅ‘nye, hogy olyan és annyi modult használhatunk, amennyit csak akarunk, és ezeket olyan sorrendben köthetjük össze, ahogyan az nekünk tetszik. De mirÅ‘l is van itt szó pontosan?
Tovább »

iZotope: Vocal Doubler
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: doubler effekt plugin iZotope
Az angolul értÅ‘knek nem nehéz kitalálni, mi lehet az a doubler, de hadd adjak nekik is egy kis történelmi hátteret a dologhoz, mielÅ‘tt rátérnénk a konkrét pluginre. 1966-ban a Beatles az Abbey Road stúdióban készÃtette felvételeit, de John Lennon már marhára unta, hogy a dupla énekeket kétszer kell felénekelnie, Ãgy megkérdezte Ken Townsendet, hogy tud-e valami jó megoldást a lustaságára. Ekkor fejlesztették ki a hÃres ADT-t, vagyis a mesterségesen duplázó felvevÅ‘t. A doubler tehát egy olyan megoldás, ami egyetlen felvételbÅ‘l is képes olyan hatást elérni, mintha két felvétel készült volna.
Tovább »

Himiltungl Labs: The Seeker
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: mixing
A legtöbb olvasó bizonyára hallott már a hangtechnikában is használt, spektrumanalizátornak nevezett eszközökrÅ‘l, amik egy jel frekvencia-összetevÅ‘it és azok jelszintjét jelenÃtik meg. Bár nagyon pontos mérésekre is használhatóak, a legtöbb hangmérnöknek csak egy gyors áttekintésre van szüksége, fÅ‘leg amikor már a keverés végsÅ‘ szakaszában tart. Ilyenkor egyetlen pillantással ellenÅ‘rizhetjük, hogy megfelelÅ‘-e a frekvenciaeloszlás, fÅ‘leg, amikor gyenge minÅ‘ségű a lehallgatórendszerünk.
Tovább »

Eventide: SP2016 Reverb
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: reverb Eventide
Bizonyos eszközök legendává válnak, és ilyen az Eventide 1982-ben kiadott, SP2016 nevű zengetÅ‘je is. Gyakorlatilag ez volt a világ elsÅ‘ (még hardver alapú) pluginje, ugyanis EPROM-okon tárolta az algoritmusokat, amiket a felhasználó szabadon cserélgethetett. A Stereo Room, Room Reverb, High Density Plate algoritmusok hamar ismertté váltak, mivel sokkal természetesebb hatást értek el, mint az akkoriban létezÅ‘ egyéb, nem digitális hardvereszközök. Ezt elsÅ‘sorban a meglepÅ‘en komplex, korai visszaverÅ‘dési mintákkal, a zengetési sűrűség élethű felépülésével és az ezekkel együttesen létrejövÅ‘, természetes lecsengéssel érték el. 2004-ben ismét gyártani kezdték, persze feljavÃtott hardverrel és szoftverrel, pár napja pedig megjelent az eredeti, 1982-es változat pluginmodellezése is.
Tovább »
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf