
Mi az a Send/Return csatorna?
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: Send/Return Reverb Delay Dry/wet
A Return csatorna egy audiósáv, amire bejövő jelet tudunk fogadni anélkül, hogy bármit is routolgatnunk kellene. A működési elv nagyon egyszerű.
Tovább »

Az Ableton Live mint DJ szoftver (2. rész)
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: DJ Serato Traktor Ableton Live
Folytatjuk Az Ableton Live mint DJ szoftver cÃmű cikkünket, melyben a teljesség igénye nélkül hasonlÃtjuk össze, milyen lehetÅ‘ségeink, elÅ‘nyeink, hátrányaink vannak az egyes technikák alkalmazásánál. ElÅ‘zmények itt.
Tovább »

Az Ableton Live mint DJ szoftver (1. rész)
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: DJ Sync lemezjátszó
Még mindig akadnak foggal-körömmel az "elavult" technológiákhoz, például CD-khez ragaszkodó DJ-k, akik szerint a mixelés kimerül két track manuális tempószinkronizálásában, és akik szerint az nem is DJ, aki laptopról játszik, viszont egyre többen ismerik fel a szoftverekben rejlő lehetőségeket is, melyek a kreativitás új dimenzióját nyitják meg.
Tovább »

Drága az Ableton?
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: Ableton verziók support update autorizálás producer
A kérdés leginkább azokban fogalmazódik meg, akik nem a "Torrent Kft.-től†szereznek be zenei, vagy egyéb szoftvereket, hanem hajlandóak (vagy éppenséggel tudnak) pénzt áldozni arra, amiből később pénzt szeretnének keresni.
Tovább »

Mi az az Ableton Link?
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: Ableton Link sync app iOS
Az Ableton Link lehetÅ‘vé teszi, hogy Abletonunk egyszerre több számÃtógép zenei szoftverével, vagy több iOS eszköz appjaival szinkronban fusson, mindezt MIDI-kábel és hosszadalmas telepÃtgetés nélkül.
Tovább »

A leghasznosabb gyorsbillentyűk
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: gyorsbillentyűk
A gyorsbillentyűk (hotkey) használata rendkÃvüli módon felgyorsÃtja a munkafolyamatokat, akár megkétszerezheti produktivitásunkat a zeneszerzés során. Mindössze néhány másodpercnyi különbségrÅ‘l beszélünk az egyes lépéseknél, de gondoljunk csak bele, hány parancsot adunk ki percenként, és hány órát ülünk egy-egy projekt felett…
Vegyük most a leggyakrabban előforduló, alapvető fontosságú műveleteket, amelyeket egy óra alatt több százszor is elvégzünk, valamint nézzük meg az ezekhez tartozó gyorsbillentyű-kombinációkat!
Tovább »

7 apró Ableton trükk, amit érdemes ellesni
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: Fade Sidechain Group Gain Drum Rack
Munkáim során (projekt mixing, produceri kollaboráció) gyakran találkozom azzal a jelenséggel, hogy még a rutinosabb Abletonos arcok is rácsodálkoznak egy-egy alapszintű megoldásra, beállÃtásra, trükkre. Szerintem ez teljesen normális, hiszen általában maga az alkotás van fókuszban, és még jómagam is (pedig 2004 óta használom az emlÃtett szoftvert)egyre újabb és újabb lehetÅ‘ségeket iktatok a munkafolyamataimba.
Vizsgáljunk meg néhány olyan alap trükköt, amit érdemes ismerni és használni!
Tovább »

A jó Kick titka (2. rész)
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: lábdob kompresszor hangnem
Az 1. részben szó volt arról, hogy mire kell figyelnünk a Kick EQ-zásánál, most pedig megnézzük, mit tehetünk a dinamika terén, hogy a lábdob végül igazán “üssönâ€.
Tovább »

A jó Kick titka (1. rész)
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: EQ lábdob kick
Az egyik legfontosabb és egyben legmisztikusabb kérdés az, hogy milyen EQ- és kompresszorbeállÃtásokat alkalmazzunk a lábdobra, melynek eredményeként olyan minÅ‘ségben szólal meg, mint kedvenc zenéinkben.
Az az igazság, hogy nem a sávra pakolt csili-vili pluginektÅ‘l fog az arcunkba csapni (vagyis rúgni, mert ugye ez a jelentése az angol ‘kick’ kifejezésnek ), hanem attól, hogy megfelelÅ‘ “környezetet†biztosÃtunk számára. Nyilván szükségszerű a lábdob és effektjeinek megfelelÅ‘ paraméterezése, viszont figyelmünknek a teljes zenei egységre kell irányulnia.
Vegyük végig lépésről-lépésre a munkafolyamatokat!
Tovább »

Kezeld profin a Sidechaint!
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: kompresszor keverés sidechain
A Sidechain compressiont sokan keverik össze a pumping vagy ducking effekttel, pedig a kettÅ‘ nem feltétlenül ugyanaz. Tény, hogy az elektronikus zenékben a legelterjedtebb technika az, amikor Kickkel vezéreljük a Basst, a Leadet vagy a Padeket, ezáltal “pumpáló†hatást létrehozva, de ettÅ‘l függetlenül a Sidechain compression a keverési fázisban is rendkÃvül hasznos eljárásnak tekinthetÅ‘.
A Sidechain funkció, például egy kompresszor esetében annyit tesz, hogy egy külsÅ‘ jel (amit a vasra, vagy pluginre vezetünk, vagyis routolunk) határozza meg az eszköz beavatkozásainak mértékét a beállÃtott paraméterek függvényében, és nem a processzálni kÃvánt jel változásai.
A titok
A legtöbb kezdő producer számára rejtély, hogy kedvenc előadóinak dalai hogy a fenébe szólhatnak olyan hangosan, mégis tisztán és dinamikusan.
A megoldás a Sidechain kompresszor helyes, azaz több sávon és a keverési fázisban történÅ‘ beállÃtásában rejlik. A vezérlÅ‘ sáv ne a Kick, hanem valamelyik másik hangszer, vagy Group (Bus) legyen, amelynek megszólalásakor, vagy bizonyos hangerÅ‘szintet meghaladásakor a komprimált sáv lehalkul, Ãgy további helyet teremthetünk hangszereinknek.
Ha EQ-val már mindent szeparáltunk, ezzel az eljárással tovább fokozhatjuk a dinamikaérzetet: például Arpeggioval vezéreljük a Padet, Leaddel az Arpeggiot, vagy akár énekkel a teljes harmóniaszekciót. Lényegében akkor szól jól a track, ha “mindent mindennel†sidechainelünk.
A legjobb hatást úgy érhetjük el, ha a processzált sáv hangerejét nem teljes egészében befolyásoljuk a bejövő jel függvényében, hanem csak ahhoz a frekvenciatartományhoz nyúlunk, melyben a vezérlő sáv valójában szól (frequency dependent sidechain). Az eljáráshoz igénybe vehetünk sidechainelhető Multiband kompresszorokat, de vannak speciálisan erre a célre kifejlesztett pluginek is (Wavesfactory Trackspacer), melyek automatikusan végzik a dolgukat.
Tipp
Amikor Kickkel sidechainelünk pumping effektnél, vezérlÅ‘ sávként érdemes egy külön sávot alkalmazni, amit fixen elnémÃtunk és amelynek MIDI-szekvenciája megegyezik a Kickével, viszont hangszerként ne dobot, hanem például egy alap, gyári Operatort használjunk, ugyanis Ãgy nemcsak a kompresszor Attack-Release paraméterei állnak rendelkezésünkre, hanem a MIDI Note-ok rövidÃtésével sokkal precÃzebben beállÃtható Sidechain idÅ‘ is.
Gondoljunk csak arra, hogy mennyi bosszúságot okoz, amikor hosszú lecsengésű Kickkel próbálunk vezérelni, de nem tudjuk elég alacsonyra állÃtani a Release értéket a kompresszoron, hogy a kÃvánt hatást elérjük!
Ráadásul nemcsak kompresszort tudunk sidechainelni, hanem Gate-et és filtert is!
Aki még nem tette, tegyen egy próbát, rá fog kattanni!
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf