
Miért nem tudunk elszakadni a nyolcvanas évektől?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: stúdiótechnika
Hozzám megszokott módon ismét egy enyhén filozófiába hajló eszmefuttatás következik. Ez a gondolatmenet nem új keletű, már régóta érlelÅ‘dik bennem. Hogy pont most vetem papÃrra, annak az a kiváltó oka, hogy a minap szembesültem azzal, hogy a TC Electronics piacra dobta hardver formátumban két legendás, nyolcvanas években elterjedt stúdióberendezés újragondolását.
Tovább »

A frekvenciatartomány szélesÃtése
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: EQ mix keverés
A Hogyan növeljük sztereóterünket cÃmű cikkemben felvázoltam egy amerikai zenevizualizációs koncepciót, amely három dimenziót különböztet meg. Az elsÅ‘ dimenzió a mély-magas, a második a jobb–bal, a harmadik a közel-távol tengelye. Azzal is foglalkoztunk, hogy milyen technikákkal lehet kitölteni a keverés során a második és a harmadik tengelyt.
Tovább »

A zene dimenziói és a térélmény: Közel és távol
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: reverb delay térélmény
Ez a cikk szorosan kapcsolódik az elÅ‘zÅ‘ heti, Hogyan növeljük sztereóterünket? cÃmű Ãrásomhoz. A cikk elején felvázoltam azt az amerikai koncepciót, amely szerint a zenének három dimenzióját különböztetjük meg. Az elsÅ‘ a mély-magas frekvenciákat jelenti, a második a jobb-bal tengely a hangfalak által kifeszÃtett képzeletbeli térben, mÃg a harmadik tengely a közel és a távol.
Tovább »

Hogyan növeljük sztereóterünket?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: reverb chorus effekt
Az amerikai felfogás szerint a zenének három dimenziója van.
Tovább »

2016: Összegzés
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: EQ kompresszor reverb delay effekt
Az ünnepek közeledtével összegezni szoktam az évet, és talán idén sem lesz ez másként. RendkÃvül tanulságos számba venni azokat a szoftvereket, eszközöket, amiket leggyakrabban használok. ElÅ‘re bocsátom, hogy a listám meglehetÅ‘sen szubjektÃv, valójában a Pro Tools Insert vagy Send listáján legtöbbször szereplÅ‘ kedvenceimet emeltem ki, és próbáltam rövid magyarázatokra szorÃtkozni.
Tovább »

Akusztikai kisokos 4.
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: állóhullámok
Ha akusztikáról beszélünk, nem kerülhetjük el a legkellemetlenebb témát: a mély frekvenciák kezelését házi stúdiónkban.
Tovább »

Akusztikai kisokos 3. - Drága cuccok helyett barkácsolj akusztikai paneleket!
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: stúdióépÃtés akusztika
Egyre okosabbak és tájékozottabbak vagyunk az akusztika tudományában, de nem szabad elfelejteni, hogy itt bizony nem a jövő tudomány doktorait képezzük, hanem kizárólag olyan anyagra korlátozzuk az információhalmazt, amely a házi producereknek válik hasznára.
Egyszerű, hatékony tanácsokkal szeretnénk jobbá tenni a stúdiónak használt helyiségek akusztikáját. ElÅ‘ször a lehallgató monitorok helyes elhelyezését tárgyaltuk, majd kalibráltuk a frekvenciamenetüket, legutóbb pedig megismerkedtünk olyan cégekkel és termékekkel, amelyek drámaian javÃthatnak lehallgatásunk precizitásán.
Legyünk őszinték! Nem barátkoztunk meg az árcédulákkal...Ezért most akusztikai Csináld magad! mozgalomra szeretném invitálni a házistúdió-tulajdonosokat.
Tovább »

Akusztikai kisokos 2.
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: stúdióhangfal diffúzor
A sorozat elsÅ‘ részében néhány rendkÃvül fontos alapelvet tárgyaltunk. ElsÅ‘sorban azt, hogy a lehallgatásra szolgáló stúdiósugárzók a párhuzamos falaktól egyenlÅ‘ távolságra kell elhelyezkedjenek, a producer és a hangfalak ideális pozÃciója pedig egy egyenlÅ‘ oldalú háromszöget kell leÃrjon.
Másodsorban még mindig ott az a fontos megfigyelés, hogy a hang nem függetenÃthetÅ‘ a tértÅ‘l, melyben megszólal, tehát a lehallgatás minÅ‘ségébe kövéren beleszól házi stúdiónk geometriája és akusztikai jellemzÅ‘i.
Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy az adott tér elnyeli vagy felerÅ‘sÃti a mélyeket, közepeket, magasakat (azaz szobánk frekvenciaválasza nem lineáris), akkor a legegyszerűbb gyógyÃr az aktÃv stúdióhangfalakon található mély és magas tartományra ható kalibrációs potméter használata.
Bár már sokat javÃtottunk a helyzetünkön, sajnos ezzel még nincs megoldva az ügy. A tökéletes megoldás, ha professzionális akusztikai hangmérnökkel megtervezzük a helyiség elrendezését és a hangfalpárok elhelyezését. Ez a verzió meglehetÅ‘sen drága mulatság.
Valamivel olcsóbb megoldás, ha akusztikai termékekkel foglalkozó cégek előregyártott elemeit vásároljuk meg. Szerintem az egyik legnevesebb cég a szakmában az amerikai RPG és az Auralex. Magyar webshopokban is találunk ilyen termékeket. Nem két fillér, de a jó akusztikára érdemes pénzt áldozni.
Az emlÃtett elemek nem hanggátlásra szolgálnak, hanem arra, hogy egyenletesen szétszórják a közép és magas frekvenciatartományú hanghullámokat. Szaknyelven ezeket az elemeket diffúzoroknak nevezzük.
A következő részben arról lesz szó, hogy kevés pénzből hogyan tudunk mi magunk ilyen diffúzorokat fabrikálni és elhelyezni. Nemsokára barkácsolunk!

Akusztikai kisokos
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: akusztika stúdióhangfal Waves IK Multimedia
Az Akusztikai gyorstalpaló sikerén felbuzdulva egy négyrészes sorozattal szeretnénk kedveskedni nektek, amelyben behatóbban foglalkozunk a témával.
Az elÅ‘zményekbÅ‘l világossá vált, hogy azok a szobák, terek, amelyeket általában házi stúdiónak használunk, sajnos nincsenek akusztikailag megtervezve és finomhangolva, de (elsÅ‘ lépésként) sokat javÃthatunk a helyezeten a lehallgatói pozÃció ideális kialakÃtásával, a hangfalak elhelyezésével, beállÃtásával.
Tovább »

Akusztikai gyorstalpaló
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: akusztika stúdióhangfal
Sorra vettük a házi stúdió alapelemeit, néhány bÅ‘vÃtési lehetÅ‘séget, közben pedig többször leszögeztük, hogy nemcsak a felszerelés minÅ‘ségétÅ‘l, hanem a stúdió akusztikájától is függ a végeredmény.
Nem véletlenül utaltam erre a témakörre mint bonyolult tudományra. Az akusztika a hanghullámok természetével, fizikai értelmezésével foglalkozik, legyen az zenei hang, háttérzaj vagy akár egy láncfűrész által keltett hullám. Természetesen nem kell akusztikai szakemberré válnunk ahhoz, hogy otthoni stúdiónkban jól szóló szerzeményeket alkossunk.
A lényeg, hogy stúdiófelszerelésünket a helyes kialakÃtásban használjuk, ezáltal maximalizálni tudjuk a teljesÃtményt. ElsÅ‘sorban a monitor helyes elhelyezésérÅ‘l lesz szó, valamint arról, hogy nem túl drága módszerekkel hogyan tudunk javÃtani szobánk akusztikai adottságain.
A hanghullám állandó sebességgel terjed a levegÅ‘ben, és környezetével kölcsönhatásba lép. EbbÅ‘l számunkra most annyi a tanulság, hogy a zenei hang nem függetlenÃthetÅ‘ a zenei tértÅ‘l. Nem beszélhetünk csupán a zenei hangról, hanem az adott hang és a hang rendelkezésére álló tér kölcsönhatásáról. Nem beszélhetünk önmagában egy orgonáról vagy zongoráról, mert e hangszerek karaktere teljesen más egy ebédlÅ‘ben, egy koncertteremben vagy templomban.
Az emberi fül rendkÃvül érzékeny ezekre a különbségekre. Hangérzékelésünk alapja, hogy a hanghoz mindig hozzáadjuk az adott tér akusztikai jellemzÅ‘it.
A legtöbb házistúdió-tulajdonos számára a legfontosabb akusztikai probléma az, hogy a stúdiómonitorokat hogyan helyezze el a helyiségben a lehetÅ‘ leglineárisabb lehallgatás érdekében, hiszen a stúdiómonitorok a legmegbÃzhatóbb ablakokat jelképezik arra a zenei világra, amit alkotnak.
EbbÅ‘l kifolyólag a központi kérdés az, hogy hová helyezzük a stúdióhangfalakat a szobában. Ha a szobánk felerÅ‘sÃti a mély frekvenciánkat, akkor a mixünk a legtöbb helyen vékonyan fog szólni, ha pedig kioltja Å‘ket, akkor az indokolatlanul sok basszusfrekvenciától dinamikátlanul búgós lesz.
A helyes stúdiósugárzó-elhelyezéstÅ‘l nem lesz automatikusan jó akusztikájú a szobánk, de ez az elsÅ‘ kulcsmozzanat ahhoz, hogy jó mixeket tudjunk készÃteni.
Az elhelyezésnél alapelv a szimmetria. Ha az egyik hangfal közelebb van a falhoz, akkor folyamatosan torzulni fog a sztereókép, és több mély vagy magas tartományt fogunk érzékelni a bal vagy a jobb oldali hangfalban. Arra is ügyelni kell, hogy ülő helyzetben pont a fülünk magasságában helyezkedjenek el a hangfalak, illetve egyenlő távolságra legyenek a sarkoktól.
A legfontosabb szempont, hogy a két hangfal és az ülÅ‘helyünk alkotta háromszög egyenlÅ‘ oldalú legyen, azaz a két hangfal távolságának egyeznie kell az egyes hangfalak és a producer távolságával. Ennek az elvnek precÃzen teljesülnie kell, mert az aszimmetriából származó mellékhatások ellehetetlenÃtik a korrekt lehallgatást. A legjobb megoldás, ha a szoba rövidebb falán alakÃtjuk ki a szimmetrikus pozÃciót, ezáltal a mély frekvenciák hosszú hullámhosszának is van esélye törés nélkül kiteljesedni.
A legtöbb szakember egyetért abban, hogy ha a producer a hosszabb fal dimenziójának a 38%-án helyezkedik el, maximalizálható a lehallgatás minÅ‘sége. Az ideális állapot sok változó függvénye, Ãgy nem biztos, hogy egybÅ‘l rátalálunk, ezért érdemes kÃsérletezni, pár centit mozgatni az egyenlÅ‘ oldalú háromszögünket. Nem egy olyan esetrÅ‘l hallottam, amikor hetekig tartott megtalálni a legjobb pozÃciót.
A teremakusztikában való részletes elmerülés helyett néhány praktikus megoldásra fogok hivatkozni. Stúdiózásra a legjobb a 3:4:5 arány a helyiségben, ami azt jelenti, hogy például 3 méter a belmagasság, 4 m a rövidebb és 5 m a hosszabb fal. Nem konkrét méretekről, hanem arányokról beszélünk.
Szerencsés, ha legalább 18-20 négyzetméteres a házi stúdiónk. Túl kicsi szobában reménytelenül mély állóhullámok keletkeznek. A sarkokat próbáljuk „kitömniâ€, mert összegyűjtik a mélyeket. Léteznek drága akusztikai elemek, amelyek orvosolják ezt a jelenséget, de kis barkácsolással tizedannyiért ugyanazt az eredményt érjük el.
Végül megemlÃteném, hogy az elsÅ‘ reflexiókat tompÃtani kell, mert nagyon be tudják csapni a fülünket. Azon a falon, ahová a hangfalak néznek, akusztikai elemmel csillapÃtást kell elhelyezni.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf