
Tallózás a master bus kompresszor pluginek között
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: Pluginajánló | Címkék: kompresszor plugin
Ha reménytelenül a nyolcvanas évek hangzásának a rabja lennék, akkor a cikk cÃme természetesen valami olyasmi lenne, hogy melyik a legjobb SSL 4000-es pult master bus kompresszorának a modellezése. Azonban nem kÃvánok csak erre a tÃpusra koncentrálni. A szakmai véleményem az, hogy más tÃpusú berendezésnek is van helye a mix végén. Több helyen is Ãrtam már arról, hogy ezt a mixingtechnikát ne tévesszük össze a mastering folyamatával, mert ahhoz semmi köze. Itt arról van szó, hogy még a mixing kezdete elÅ‘tt beállÃtunk egy kompresszort a zene végére, és minden döntést a keverés folyamán úgy hozunk meg, hogy 2-5 dB-t komprimál az egész zenébÅ‘l.
Igen, a kompresszorok időváltozókkal dolgoznak, az Attack és Release paramétereivel, ami azt jelenti, hogy plusz ritmikát fognak kölcsönözni a zenének. Ezáltal a zenefogyasztónak olyan benyomása lesz, mintha egy valós zenei esemény lenyomata lenne a zenénk. Mindez természetesen a kompresszor plusz ritmikájának köszönhetően. Ezt az angolszász szakirodalom Glue funkciónak szokta titulálni. Találó kifejezés, mert mixing során az egyik legfontosabb feladatunk, hogy ’ összeragasszuk ’ a különálló hangszereket.
A hardver- és szoftverfejlesztÅ‘k külön erre a feladatra szánt berendezéseket gyártanak. Sok más berendezéssel is lehet kreatÃvan próbálkozni master bus-on, de most szorÃtkozzunk a dedikáltan erre a funkciókra gyártott szoftveres megoldásokra. Köztudomású rólam, hogy kizárólag vasakat használok erre a funkcióra, de Ãgérem, igyekezni fogok kÃméletes lenni a szoftverekhez.
Cytomic Glue
Talán a legelterjedtebb számÃtógépes processzor a hazai producerek körében a szóban forgó kategóriában. Egy hű SSL 4000 master bus modellrÅ‘l van szó, amely véleményem szerint nem rossz, a kezelése rendkÃvül intuitÃv. Elektronikus alapú zenékre kimondottan jó. A gyenge pontja szerintem, hogy szélsÅ‘séges beállÃtásoknál nem a legszerencsésebb a viselkedése, Pl. rock és jazz műfajnál kimondottan kerülendÅ‘ a használata. Nem rossz kiindulási alap, de érdemes mással is próbálkozni.
Waves SSL G-Master Buss Compressor
Már 2004-ben megjelent ez a (ma már klasszikusnak számÃtó) plugin. Ez a termék volt az elsÅ‘ valósághű modellezése a nyolcvanas években elhÃresült keverÅ‘pult kompresszorának. Mégse mondhatnám, hogy elavult. A zenei stÃlusok széles skáláján szerencsésen alkalmazható a poptól és jazztÅ‘l az extrém stÃlusokig, mint pl. a hörgÅ‘s metál. Két kedvenc beállÃtásom van: mindkettÅ‘nél 2-es Ratio van beállÃtva. Az egyik a simább a hangzás, amikor 10 ms az Attack time, és Auto a Release beállÃtás. A másik, amikor pumpáló hatást szeretnék elérni, akkor leggyorsabbra állÃtom mindkét idÅ‘ paramétert.
Soundspot Firefly
Nagyon jó, elÅ‘remutató termék. Nem dedikáltan SSL modellezésrÅ‘l van szó. Sokkal inkább (a nagynevű elÅ‘d nyomdokain haladva) modern hangzásra törekszik. Nagyon imponáló a hangzása mai zenéken. Meg merem kockáztatni, hogy EDM és r’n’b alapokon még a hardverekkel is versenyre kel. A Side chain funkciója rendkÃvül izgalmas.
W.A. Production SphereComp
Szintén egy nagyon újszerű megközelÃtésű szoftverrÅ‘l van szó. Ez nem azt jelenti, hogy nem viselkedik jól konzervatÃvabb zenei stÃlusokon, inkább azt, hogy Å‘ sem szolgai modellezése valamelyik vasnak, inkább továbbfejlesztése. Két külön funkcióval van ellátva: az egyik hangszerekre használható, a másik funkció pedig kimondottan a mix végére van szánva. A tudását és sokoldalúságát igazán akkor mutatja meg, amikor enyhén túlhajtjuk a bemenetét. Jó hangzását fokozza, ha megfelelÅ‘ keverési szituációkban használjuk a Soft Clip , a Puch és a Saturation funkcióját. Modern popzenében és kemény gitárzenéknél nincs párja.
Precision Comp/Limiter
Az utóbbi 2-3 évben kedvencem lett a Neve 33609 használata a mix végén. Black Lion Audio által gyártott hardvert használok erre a célra. A Limiter funkciót kikapcsolva hagyom, és a legrövidebb Release time mellett hajtom meg. EbbÅ‘l kifolyólag kedveltem meg az IK Multimedia digitális emulációját. A hardverhez hasonló beállÃtással nagy kedvencem akusztikus zenékre. Egyszerűen elkápráztat, mennyire bájosan szÃnezi a középmagas frekvenciákat. Kicsit nagyképűen azt tanácsolom, hogy csak haladóbb zenekészÃtÅ‘k próbálkozzanak vele, mert nagyon könnyen árthatunk a hangzásunknak ügyetlen beállÃtás mellett.
Zárásképp annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy azért van arra folyamatosan szükség, hogy szélesÃtsük a látókörünket és új processzorokkal ismerkedjünk meg, mert nagymértékben az adott zenei stÃlustól függ, hogy mikor melyik plugin használata a legszerencsésebb. A saját zenei Ãzlésünk a legfontosabb tényezÅ‘. Ne hagyatkozzunk mások véleményére, marketingfogásokra. Válasszuk ki azt vagy azokat a processzorokat, amelyek legjobban tetszenek a master bus-on, zenei stÃlusunknak és Ãzlésünknek megfelelÅ‘en.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf