
iZotope: Vocal Doubler
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: doubler effekt plugin iZotope
Az angolul értÅ‘knek nem nehéz kitalálni, mi lehet az a doubler, de hadd adjak nekik is egy kis történelmi hátteret a dologhoz, mielÅ‘tt rátérnénk a konkrét pluginre. 1966-ban a Beatles az Abbey Road stúdióban készÃtette felvételeit, de John Lennon már marhára unta, hogy a dupla énekeket kétszer kell felénekelnie, Ãgy megkérdezte Ken Townsendet, hogy tud-e valami jó megoldást a lustaságára. Ekkor fejlesztették ki a hÃres ADT-t, vagyis a mesterségesen duplázó felvevÅ‘t. A doubler tehát egy olyan megoldás, ami egyetlen felvételbÅ‘l is képes olyan hatást elérni, mintha két felvétel készült volna.
De miért is jó ez nekünk? Jó, ha tudjuk, hogy ha két, egyszerre hallott hang “nagyon hasonlÃt egymásraâ€, akkor azokat nem halljuk egymástól elkülönülÅ‘nek. Ezt a pszichoakusztikai hatást használhatjuk pl. arra, hogy úgy tűnjön, mintha a hang két oldalról, szélesen szólna, vagy mintha sokkal teltebb, vastagabb lenne. Ezek a tulajdonságok az énekfelvételek esetében kifejezetten kÃvánatosnak mondhatóak, ezért a doubler effekteket elsÅ‘sorban éneken használják.
A Vocal Doubler plugin, az iZotope állÃtása szerint, a megbÃzható duplázó eljárásukat továbbfejlesztve készült el, új külsÅ‘vel, de változatlanul gazdag és mélységben is kiterjesztett hangzással. Összesen 4 paramétert állÃthatunk be, ezek közül az Effect Only egy kapcsoló, amivel a száraz, effektezetlen hangot tudjuk átengedni vagy letiltani. Ez alatt találjuk az effekt erÅ‘sségét (Amount) beállÃtó potit. Bal oldalon tudjuk megadni a sztereó szélességet, másként mondva elkülönülést (Separation), amivel a létrejövÅ‘ két új “sávot†tudjuk a sztereó szélek felé mozgatni. Az utolsó paraméter a Variation, amivel az új hangok közötti eltérések mértékét állÃtjuk be. A középen elhelyezett grafikán elég szemléletesen láthatjuk az egyes paraméterek hatását, Ãgy azt is, hogy az eltéréseket biztosÃtó moduláció alapvetÅ‘en folyamatos, viszont beérkezÅ‘ hang esetében annak függvényében változik.
A plugint többféle hangforráson is teszteletem, de sajnos nincsen jó véleményem róla. Éneken még elfogadható hangzást ad, hiszen erre készült, de itt is inkább csak Effect Only módban és sztereó szélesÃtéshez alkalmaznám. Emellett basszuson is használhatónak tartom, viszont akusztikus gitáron, hegedűn, zongorán, és gyakorlatilag a jellemzÅ‘bb szintetizátorhangokon sem tudtam értékelhetÅ‘ eredményt elérni, sÅ‘t sok esetben kifejezetten zavaróak voltak a gyakran létrejövÅ‘ torz hangok. Sokkal jobban járunk késleltetÅ‘vel és/vagy más modulációs effekttel, pl. chorus vagy phaser, kivéve, ha direkt ilyen speciális hanghatásokra van szükségünk.
Ajánlható-e a Vocal Doubler? Ingyenesen kapunk hozzá licencet, Ãgy gyakorlatilag nincsen vesztenivalónk, de szerintem ez inkább egy olcsó reklámfogás, mint egy komoly plugin. ErrÅ‘l tanúskodik pl. a felhasználó használati adatainak küldése az iZotope-nak (kikapcsolható), illetve a pluginen elhelyezett Vocal Tips gomb, ami a gyártó oldalát nyitja meg a böngészÅ‘nkben.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf