
Himiltungl Labs: The Seeker
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: mixing
A legtöbb olvasó bizonyára hallott már a hangtechnikában is használt, spektrumanalizátornak nevezett eszközökrÅ‘l, amik egy jel frekvencia-összetevÅ‘it és azok jelszintjét jelenÃtik meg. Bár nagyon pontos mérésekre is használhatóak, a legtöbb hangmérnöknek csak egy gyors áttekintésre van szüksége, fÅ‘leg amikor már a keverés végsÅ‘ szakaszában tart. Ilyenkor egyetlen pillantással ellenÅ‘rizhetjük, hogy megfelelÅ‘-e a frekvenciaeloszlás, fÅ‘leg, amikor gyenge minÅ‘ségű a lehallgatórendszerünk.
Ma már minden DAW-ban és digitális EQ-ban találunk beépÃtett spektrumanalizátort, de akár ingyenes, önálló pluginként is léteznek. Miért nagy szám akkor a The Seeker? Aki vizuális beállÃtottságú (mint pl. én is), annak nagy segÃtség, ha a látott kép a lehetÅ‘ legtöbb információt nyújtja. Szinte az összes spektrumanalizátor egyszÃnű görbét rajzol, amin persze minden adat látható, de szerintem nem olyan szemléletesen, mint amikor minden frekvencia más szÃnnel jelenik meg. Én ilyet elÅ‘ször (és talán utoljára) a Steinberg Wavelab-ben láttam, és nagyon hiányoltam más programokból. Hihetetlen segÃtséget jelent, amikor ellenÅ‘rzéskor nem az értékeket kell nézni, hanem a szÃneket. Látok elég lilát? Nem túl sok a vörös? Ha sok referenciazenét hallgatunk és nézünk meg Ãgy, megtanulhatjuk, mi jelenti az átlagot, vagyis mi az, amit soha nem látunk, és mi az, amit szinte mindig. És mindezt most már a DAW-ban, keverés közben is megtehetjük.
Maga a spektrumanalizátor nem nyújt sok, kifejezetten profi szolgáltatást (van rá más jó plugin), a lényeg a gyors vizuális visszacsatolás. A spektrum felbontását oktávonként 8 finomsági szintbÅ‘l választhatjuk, 1 és 192 között. 1 és 1/3 a leghasznosabb, de aki ennél részletesebbre vágyik, annak 1/12 az optimális érték. Itt már zenei hangmagasságonként kapunk egy oszlopot, és a CPU igény is elfogadható marad. Nagyon hasznos, hogy az átlagolási idÅ‘tartamot is beállÃthatjuk, 10-500 ms között. 300-al pl. a VU metereknek megfelelÅ‘ RMS értéket kapunk, ami sokkal jobban illik az emberi halláshoz, mint a gyors, látványos villogás! Külön érdekesség a duál grafikai megjelenÃtés, ahol a jelszintekkel együtt a dinamikát is láthatjuk. Minél világosabb egy rész, annál dinamikusabb. A plugin egyik legjobb “képességeâ€, hogy az ablak tetszÅ‘leges méretűre állÃtható, Ãgy ha kell, akár az egész képernyÅ‘t is betöltheti.
A plugin részt vett a KVR DC 2018-on, Ãgy ingyenesen tölthetÅ‘ le 32 és 64 bit VST2.4, VST3 és AU formátumban az alábbi linkrÅ‘l.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf