
Ãltalános hangszÃnszabályozó választása
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: plugin | Címkék: plugin EQ
Nem egy alkalommal hangsúlyoztam, hogy pluginek terén válasszunk egy tiszta hangzású, karakter nélküli, ám precÃz példányt, mellé pedig vintage modellezésű termékeket. Miért jó ez nekünk?
A lehetÅ‘ legrosszabb az, amikor válogatás nélkül feltelepÃtünk mindent a számÃtógépünkre. A bÅ‘ség zavarában a legfontosabb feladat vész el: nem tanuljuk meg használatuk minden csÃnját-bÃnját. Ezért szoktam azt ajánlani, hogy korlátozzuk a digitális processzoraink számát, mert Ãgy esélyt adunk magunknak, hogy megtanuljuk használatuk összes titkát, és nem terheljük le feleslegesen számÃtógépünk erÅ‘forrásait sem.
A szóban forgó stratégia nem csak vintage emulációkra igaz. Csak egy jó, transzparens, karakter nélküli processzorra van szükségünk. Természetesen ez az EQ-kra is igaz. Jegyezzük meg, hogy bármilyen processzor választásánál elsÅ‘dleges szempont a zenei Ãzlésünk legyen. Másodsorban vegyük figyelembe, hogy mennyire felhasználóbarát a grafikus kezelÅ‘felület, harmadsorban pedig magasról tojjunk a marketingszövegekre. Az, hogy melyiknek tetszik a hangja, legyen a végsÅ‘ döntÅ‘bÃró, és természetesen a pénztárcánk.
A hangszÃnszabályozók választásánál is kövessük a fentiekben vázolt általános elvet: egy transzparens, karakter nélküli plugin és 2-3 vintage emuláció. Többre egyszerűen nincs szükségünk. A saját praxisomban az a gyakorlat alakult ki, hogy az általános felhasználású hangszÃnszabályozóval elÅ‘bb kivágom a nem kÃvánt és zavaróan rezonáló frekvenciákat, komprimálás után pedig emelek a legendás cuccokat modellezÅ‘ processzorokkal.
Most az általános felhasználású EQ-kat fogjuk körbejárni. Mit értek az alatt, hogy transzparens és karakter nélküli? Leginkább arra gondolok, hogy a szóban forgó pluginnek nincs saját hangja, vagyis nem szÃnezi a zenei anyagot. Szó nincs felharmonikus dúsÃtásáról. Amikor transzparenciát emlegetek, akkor leginkább arra gondolok, hogy precÃzen elvégzi azokat a vágásokat és emeléseket, amelyeket szeretnénk, és közben változatlanul hagyja a hangsáv dinamikáját és nyers erejét. Sokak szerint az adott DAW beépÃtett hangszÃnszabályozója tökéletesen megfelel erre a célra. Ãzlésem szerint a Pro Tools és a Logic alapprocesszoraira igaz ez a megállapÃtás, az Ableton, FL Studio és Cubase EQ-i viszont hagynak némi kÃvánnivalót maguk után. A következÅ‘kben három figyelemre méltó EQ-t szeretnék bemutatni, amely alkalmas lehet arra, hogy szinte minden nap használjuk zenekészÃtés közben.
FabFilter Pro-Q 2
Az egyik legelterjedtebb termékrÅ‘l van szó kis hazánkban. Nem véletlenül! A szoftverfejlesztÅ‘ brigád elÅ‘ször szintetizátoraival és kreatÃv effektjeivel hÃvta fel a figyelmet magára. Kisvártatva piacra dobták Pro sorozatukat: minden mixingkellék megtalálható a kompresszortól, a gate-en át egészen deesserig. Az egész plugincsaládra jellemzÅ‘ a magas minÅ‘ség és a transzparencia. Igazi modern, 21. századi processzorok.
A Pro-Q 2, mint a nevébÅ‘l sejteni lehet, már egy továbbfejlesztett változat. Nagyon precÃz szerkezet, kiváló hangzással. Ha csak egy plugint választhatnék keverésre, akkor valószÃnű, hogy a Pro-Q 2 lenne az. Nagyszerűségéhez hozzátartozik az, hogy gyakorlatilag végtelen szűrÅ‘t adhatunk hozzá. Emellett a frekvenciaanalizátor csak hab a tortán. Sajnos az ára az egyedüli fájó pont, mert nem olcsó portéka.
Flux Epure v3
Itthon kevésbé ismert EQ. A Flux német cég nagyon régóta van a piacon. ElsÅ‘sorban filmes és tévés körökben terjedtek el a termékeik. ElsÅ‘sorban a zengetÅ‘ikkel és a kompresszoraikkal vÃvták ki a szakma elismerését. Az utóbbi idÅ‘ben a házi producerek körében is egyre népszerűbb a fent emlÃtett hangszÃnszabályozó. Az ára meglehetÅ‘sen borsos, ezért két esztendeje, Black Friday alkalmával vásároltam meg. Ami igazán megfogott a hangjában, hogy nagyon precÃz és transzparens, ezen felül pedig nagyon selymesen végzi a vágásokat. Ahol sebészi, nagyon pontos beavatkozásra van szükség, ott biztosan az Epure v3-t hÃvom segÃtségül. Éneken és akusztikus hangszeren egyszerűen szenzációs.
iZotope Neutron 2
Itt egy sokkal összetettebb pluginrÅ‘l van szó, mint egy egyszerű hangszÃnszabályozó, viszont az EQ szekciója egyszerűen szenzációs. A legkisebb, Element változatát vásároltam meg a szoftvercsaládnak. RenkÃvüli minÅ‘ségrÅ‘l számolhatok be. A hangszÃnszabályozója nagyszerű: precÃz és nagyon kellemes hangzás jellemzi. A tapasztalatom az, hogy szintetizátorokon és mintavett anyagokon nagyon jól viselkedik. Még nagyarányú beavatkozás esetén is megÅ‘rzi a zenei anyag természetességét és nyers erejét. Véleményem szerint, aki kimondottan sample alapú zenében utazik, annak számára elsÅ‘rangú választás lehet.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf