
Lehetséges-e mixingelni házi robot segÃtsége nélkül?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék:
Igen, megint egy hülye kérdéssel kezdem a cikket, amirÅ‘l elkezdek filozofálgatni. Hol dagályosabban, hol lényegre törÅ‘bben. Igaza van annak, aki most is hasonló szellemi kalandra számÃt. AlapvetÅ‘en a zenekészÃtés szemüvegén keresztül szeretném megvizsgálni azt a kérdést, hogy hol is tart ma a mesterséges intelligencia.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért is aktuális egy ilyen tÃpusú eszmefuttatás? Leginkább azok a processzorok indÃtották el bennem az itt következÅ‘ elemzést, amelyek kis túlzással azt Ãgérik, hogy „megmixingelik†vagy „megmasteringelik†helyettünk a zenénket. Pontosabban megfogalmazva olyan intelligens algoritmussal dolgoznak, amelyeket referenciazenékkel meg lehet arra tanÃtani, hogy a kÃvánt hangzást érjük el. Természetesen a marketingszövegekkel azt próbálják sulykolni, hogy aki kimarad, az lemarad. Ha nem vásárolsz okos, AI algoritmussal dolgozó számÃtógépes processzort, akkor a múlt századba ragadsz.
Nem eszik olyan forrón a kását! Lessünk egy kicsit a dolgok mögé: vajon miért kezdtek el gombamód szaporodni ezek a termékek a piacon? Lehet, hogy már unalmas, hogy ilyenkor a zenekészÃtés történetével példálózom, de most sem tehetek másképp. A klasszikus zenekészÃtési folyamat a könnyűzenében az volt, hogy külön ember szerezte a dalt, egy másik hangszerelte, session zenészek feljátszották, elénekelték. Ezt a munkafolyamatot a recording hangmérnök fogta össze. Külön szakember mixingelte a dalt, és természetesen a masteringért is külön szakember felelt. A producer volt az a személy, aki meghozta a művészi és emberi döntéseket az egész zenekészÃtési folyamat alatt. Legalább 8-15 ember bábáskodott egy korabeli sláger megszületésénél. Ennyi ember tette hozzá a saját muzikalitását, karakterét és emberi tökéletlenségét a mű megszületéséhez. Ezzel szemben ma a hÃrbe hozott, okos algoritmussal működÅ‘ pluginek leginkább az egyedül dolgozó producereknek Ãgérik, hogy nem kell külön mixing és mastering szaki, mert most már mindent meg tudnak egyedül oldani. Az AI szoftver olyan hangzásúvá teszi a zenét, amilyenné szeretné. Tiszta science fiction! A bökkenÅ‘ csak az, hogy referenciazenét kell mutatni. Ezzel már búcsút is inthetünk annak, hogy egyedi lesz a zenénk. Sajnos a trendek arra mutatnak, hogy elég zenei sémákat ismételgetni a sikerért (fÅ‘leg szeretett kis hazánkban).
Évek óta próbálok mindenkit meggyÅ‘zni, szinte minden egyes Ãrásommal, hogy a zenegyártás csapatsport. Bár egyre jelentÅ‘sebb az a producer réteg, amely a házi vagy projektstúdiójában végzi el a zenekészÃtési folyamatok oroszlánrészét, ennek ellenére mindenkit arra buzdÃtok, hogy nem szégyen az idÅ‘sebb generációtól tanulni: szilárd meggyÅ‘zÅ‘désem, hogy azok a dalok, amelyekért lelkesedni tudunk a múltban, azért lettek olyan nagyszerűek, mert egy egész csapatnyi alkotó és szakember hagyta rajta a kézjegyét és a karakterét. Kicsit filozofikusan megfogalmazva: a zenei nagyszerűségüket a tökéletlenségükben találom meg.
A szóban forgó szoftverek, mint az iZotope Ozone 8 vagy a Plugin Alliance fémjelezte ADPTR Audio projektje (és még sorolhatnám) azt Ãgérik, hogy ajánlásokat tesznek arra, hogy a sávjainkat hogyan EQ-zzuk. Mindezt úgy, hogy a processzor intelligens algoritmusa elemzi az általunk választott referenciazenét. Szerintem innen egyenes út vezet oda, hogy a mixingbÅ‘l kizárjuk az emberi tényezÅ‘t. Szerencsére a mai mesterséges intelligencia még messze van ettÅ‘l, de számomra rémisztÅ‘ az a jövÅ‘kép, hogy a producer otthon a házi robotjaival buherálja a jövÅ‘ nagy slágereit.
Nem csak azért borzadok el ettől a jövőképtől, mert egzisztenciálisan fenyegető rám nézve, aki főként mixingből és masteringből keresi kenyerét. Nem szeretnék boszorkányüldözést folytatni az okos EQ-k és kompresszorok ellen, hiszem magam is tulajdonosa és boldog felhasználója vagyok néhánynak. Inkább amellett kardoskodnék, hogy ne gondoljuk, hogy ezek a szoftverek ki tudják váltani egy mixing vagy mastering szakember kreativitását, karakterét és muzikalitását. A mai technológia ott tart, hogy hangkép tekintetében valóban meglepően jók a tárgyalt szoftverek. De mindig ott van egy de. Valóban hiányzik még a titkos X összetevő, amit csak egy élő ember érzékenysége tud hozzáadni a zenéhez. Bizony, még a legelvadultabb gépzenék mögött is emberek rejtőznek.
Tanulmányozzuk és használjuk a technológia legújabb vÃvmányait! Ne zárkózzunk el tÅ‘lük! TÃz évvel ezelÅ‘tt a franc se gondolta volna, hogy ma szinten minden nagyinak okos telefonja van.
És figyeljünk, mit hoz a jövő!
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf