
iZotope: Ozone 8 Elements
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: mastering iZotope plugin
Aki egy kicsit is benne van a számÃtógépes, digitális audió világában, annak ismerÅ‘sen cseng az iZotope Ozone név. Ez alapvetÅ‘en egy olyan rendszer, ami mindent tartalmaz mastering feladatok elvégzéséhez. Bár a teljes licenc ára elég borsos, szerencsére létezik csökkentett képességű verziója is, amiben a normál változat moduljai találhatóak, sajnos azonban nem az összes. Nézzük röviden, hogy mit kapunk az Elements-ben!
Az elsÅ‘ modul egy nyolcsávos, választhatóan digitális vagy analóg, parametrikus EQ. Utóbbi esetében az analóg eszközökre jellemzÅ‘ görbéket és szÃnezést kapunk, mÃg a digitálisnál nagyon precÃz, lineáris fázisú szűrÅ‘ket, és elérhetÅ‘vé válik a magas jósági tényezÅ‘vel rendelkezÅ‘ Surgical mode is. A valós idejű spekrumanalizátor nemcsak a szokásos jelszinteket mutatja, hanem a szűrés közben létrejövÅ‘ fázisváltozásokat és csoportkéséseket is. Itt már erÅ‘sen megmutatkozik, hogy az Ozone-t bizony tényleg masteringre tervezték. Hasznos képesség az Alt-solo, amivel csak az éppen beállÃtás alatt lévÅ‘ sávot halljuk.
KövetkezÅ‘ modulunk az ú.n. Imager, amivel a sztereóképet tudjuk beállÃtani. Megadhatjuk a sztereószélességet és egy további, Stereoize nevű csúszkával akár a monóhangot is széthúzhatjuk. Ez utóbbi mindenképpen megtartja a monó-kompatibilitást. Az Imager modulban azonban inkább a mérÅ‘- és ellenÅ‘rzÅ‘eszközök a lényegesek. Háromféle fázisviszonymérÅ‘t és egy korrelációmérÅ‘t kapunk, valamint két diagramszerűt. Az egyik frekvenciánként jelzi a sztereószélességet, a másikon idÅ‘ben ábrázolva láthatjuk a korreláció értékét. A kék a jó, a piros a fordÃtott fázist jelöli, és nagyon jól jön, ha a többi gyors műszeren esetleg nem vennénk észre a hibát.
A harmadik modul az Ozone lényege. A Maximizer egy szélessávú limiter, amiben az iZotope hÃres IRC I és IRC II intelligens Release kontrollrendszerét találjuk. Ez biztosÃtja, hogy a limitális a lehetÅ‘ legtranszparensebb legyen. SegÃtségével úgy növelhetjük a hangerÅ‘t, hogy a beavatkozás szinte észrevehetetlen. Bár a hangerÅ‘háborúnak már vége, egy pici limitálást mindig érdemes végezni, mert ezzel kihasználjuk a maximális bitszámot. Különlegességnek számÃt a Learn Threshold funkció, amivel a kiválasztott hangossági szinthez illeszthetjük a limiter küszöbértékét. SegÃtségével biztos, hogy megfelelünk a modern hangossági szabványoknak. A kivezérlésmérÅ‘ rendelkezik valós csúcsérték (True Peak) meterrel is, és egy idÅ‘-jelszint grafikonon összefoglalva is láthatjuk az alkalmazott jelszintcsökkentést.
A modulok minden esetben rendelkeznek saját prezetekkel, és kapunk jó pár komplett, elÅ‘re elkészÃtett beállÃtást is, de az igazi okosság a Master Assistant. Ez tulajdonképpen egy mesterséges intelligencia (pontosabban egy neuronhálózat), ami két egyszerű kérdés feltétele után elvégzi helyettünk az egyes modulok beállÃtását. Természetesen mindezt úgy teszi, hogy közben meghallgatja a zenénket, Ãgy nem egy elÅ‘re elkészÃtett prezetet, hanem a saját hanganyagunkhoz legjobban passzoló beállÃtásokat kapjuk.
A cikk Ãrásának idÅ‘pontjában a Plugin Boutique ajándékba adja az Ozone 8 Elements licencét mindenkinek, aki vásárol tÅ‘lük valamit, és feliratkozik a hÃrlevelükre. Sajnos az nem derül ki, hogy meddig tart az akció, de akit érdekel, az keresse fel mielÅ‘bb ezt az oldalt.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf