
Egy videó többet mond ezer képnél
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék: mixing automatizáció
Felgyorsult világunkban nem érünk rá képeket nézegetni, képregények olvasásra pedig nem is merek gondolni. Nincs idÅ‘, hogy elmerengjünk egy-egy kép mondanivalóján. A videókra és filmekre vagyunk nyitottak, amelyek tálcán kinálják a kész információt. Más szemszögbÅ‘l megközelÃtve a szóban forgó problematikát, a fogyasztók ingerküszöbe oly mértékben megváltozott, hogy csakis a gyors és tömör impulzusokra figyelnek fel. Egy szó, mint száz, a mozgókép felfokozott információközlése a jelen pillanatban a legszélesebb tömegek számára az egyetlen hiteles művészi közlési forma.
Nyugalom, nem arról szeretnék hosszasan értekezni, hogy mindenki azonnal adja el a méregdrága szintetizátorát, és vásároljon helyette kamerát. Nem buzdÃtok senkit arra, hogy hagyjon fel a hangkeltéssel, és kezdjen azonnal videógyártásba. Arról lesz szó, hogy sajnos ma el kell fogadnunk, hogy a fogyasztók körében nem a zene a legmenÅ‘bb kommunikációs forma. EbbÅ‘l az következik, hogy a zenekészÃtÅ‘k számára rendkÃvül hasznos lehet, ha művészi eszközöket próbálnak átvenni a mozgókép területérÅ‘l, és azt honosÃtani a modern muzsikában. Konkrétan mire is gondolok? Sajnos ezt nem is olyan egyszerű megfogalmazni, hiszen két külön kifejezési formáról beszélünk. Az egyikük a vizualitásunkra, a másik a hallásunkra próbál hatást gyakorolni.Egy hasonlatra lesz szükségem: a cÃmben emlegetett képeket és videókat fogjuk hasonlÃtani a zenékhez. Egész pontosan két különbözÅ‘ mixing hozzáállást szeretnék megkülönböztetni. Nem titkolt szándékom, hogy az egyik attitűdöt felértékeljem a másikkal szemben.
Nagyon sokszor kapok kész keveréseket értékelésre. Legtöbbször a hangkép úgy-ahogy megáll a lábán, a dinamikában és a tranziensstruktúrában van javÃtanivaló. Az a sanda érzésem támad, hogy jó-jó, de ez a művészi közlésforma még nincs kész. Amikor elmondom ebbéli aggályaimat, általában értetlenül állnak.
Mit akarok ezzel mondani? Kis hazánknál fejlettebb zenei kultúrával rendelkezÅ‘ országokban általában a kiváló hangkép elérése a mixing folyamat alapja, és nem a végcélja. Észrevételeim szerint az USA-ban, Angliában, Németországban, amennyiben sikerül egy általános, jó megszólalást kialakÃtani, akkor úgy tekintenek a keverésre, hogy a kezdeti vagy bemelegÃtÅ‘ szakasszal megvannak. A hazai zenealkotók nagyobb hányadánál, tisztelet a kivételeknek, ilyenkor már letudottnak vélik az egész történetet.
Utóbbi attitűdnek az alkotásait statikus képekhez tudom hasonlÃtani. Megszólalnak valahogy, de egyáltalán nem szólnak semmirÅ‘l. Nem mesélnek el történetet. A bevezetÅ‘ mondatokban arról beszéltem, hogy a mai zenefogyasztók gyors és impulzÃv történetekre nyitottak. A beállÃtott képek ideje lejárt. Változtassuk meg mixing attitűdünket úgy, hogy zenéinkkel inkább a videók intenzitásához közelÃtsünk!
Milyen eszközökre van ehhez szükségünk? Ne tessék megijedni, nem atomdrága processzorokat fogok felsorolni. Szó sincs errÅ‘l. Kivétel nélkül minden DAW rendelkezik automatizációval. Bizony, ha a zene elejétÅ‘l a végéig nem fix arányokkal és beállÃtásokkal dolgozunk, akkor elÅ‘bb-utóbb megelevenedik a zenénk: többé nem képhez, sokkal inkább mozgóképhez fog hasonlÃtani. Például egy zeneműben a versében halkabbak a gitárok, mÃg a refrénben hangosabbak, mivel a versében intimitásnak kell érvényesülnie, a refrénben pedig a kiteljesedés érzésének. Próbáljuk meg tagolni a zenénket, és minden egyes részben más művészi szempontot érvényesÃteni! Az egyik rész legyen csendesebb, intimebb csak azért, hogy a másik rész jobban üthessen. A muzsikánk haladjon egyik pontból a másikba, és közben egy történetet meséljen el, pont úgy, mint egy film vagy videó.
Az emlÃtett cél elérésének leghatásosabb eszköze a hangerÅ‘k, vagyis az arányok automatizálása. Ma már minden paramétert automatizálhatunk, nem úgy, mint az Å‘sidÅ‘kben, amikor még csak fix arányokkal tudtak dolgozni az analóg pultok. Több anekdota szól arról, hogy Jimmy Hendrix idejében 5-6 ember manuálisan valósÃtotta meg a változó arányokat. Akkoriban a mixingnek még művészi performansz státusza volt.
Ma kényelmesen, a DAW-unkban automatizálhatunk bármit. KépzelÅ‘erÅ‘nk ne álljon meg a hangerÅ‘knél és a panorámáknál! Amennyiben az effektjeink paramétereit is kreatÃvan igazÃtjuk a dalrészek művészi formavilágához, biztosan világszÃnvonalú produktumot készÃthetünk.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf