
Monó vagy sztereó?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék: mixing plugin
A dolog sajnos nem olyan egyszerű, hogy ami egy sávból áll, az monó, ami kettőből, az sztereó, és kész. Induljunk ki az egyszerűbb végéből: az a hangsáv, amely csak egyetlen sávból áll, az holtbiztosan monó. Mi az, ami megkülönbözteti a monó zenei információt a sztereótól?
A tények a következÅ‘k: két fülünk van, amelyek megközelÃtÅ‘leg azonosan érzékelik a zenét, illetve két hangfalból hallgatjuk a zenét. Ha egy hangszer, mind hangerÅ‘ben, mind hangszÃnben teljesen azonosan szól mindkét hangszóróból, akkor monó hangsávról beszélünk. Ilyenkor az az érzetünk támad, hogy a zene középrÅ‘l szól. (Ne feledjük, a sztereó rendszereknél a közép egy kitalált hely. Mondhatjuk úgy is, hogy imaginárius. Ezt úgy kell érteni, hogy van egy bal oldali és egy jobb oldali hangfalunk, középen pedig nincs konkrét, fizikai értelemben vett hangforrás. A közép érzete a fejünkben születik meg.)
A valódi sztereó információt tartalmazó zenének mindig két sávot kell tartalmaznia, mert ilyenkor a lényeg az, hogy a jobb és a bal oldalnak hangerÅ‘ben, hangszÃnben vagy más minÅ‘ségben különböznie kell. Ilyenkor már nincs az az érzésünk, hogy a képzeletbeli középen szerepel a hangszer. Nagyon sokszor találkozok kétsávú lábdob- vagy basszushangmintával, vagyis fizikailag sztereó dolgokról beszélünk, azonban a két sáv teljesen identikus, vagyis szó sincs sztereó információról. Nincs eltérés se hangerÅ‘ben, se hangszÃnben a két sáv között.
Amennyiben a sztereó teret szeretnénk megfelelÅ‘en kitölteni a zenénkkel, akkor legtöbbször ú.n. sztereótér-tágÃtó szoftverekhez nyúlunk, mint a Waves S1 vagy az ingyenesen elérhetÅ‘ Flux Stereo Tool-ja. Ez a választás nem mindig a legszerencsésebb: a sztereó teret machináló processzorok Mid/Side elven működnek, azaz különválasztják a zenei jel monó és sztereó tartalmát, és azt kellÅ‘ mértékben növelni, illetve csökkenteni tudjuk. EbbÅ‘l az következik, hogy ha egy sáv csont monó, hiába áll két sávból, az teljesen azonos, és Ãgy a fent emlÃtett szoftverekkel és társaikkal nem tudjuk sztereósÃtani a jelet.
Teljesen máshol kell keresgélni. Az elsÅ‘ digitális processzort, amit ajánlani tudok a monó sávok sztereóvá tételéhez, a Waves PS22 pluginje. Ez a termék képes arra, hogy késleltetéssel és filterezéssel a monó forrásból valódi sztereó információt tud varázsolni: használata után idÅ‘- és hangszÃnbeli eltérés tapasztalható a jobb és bal oldali sávban. A dedikált sztereósÃtó szoftverek használata helyett/mellett a régi, jól bevált technikák használatára buzdÃtanék, késleltetÅ‘k és zengetÅ‘k, valamint modulációs effektek használatára. Az elmúlt 30-40 évben a mindennapi praktika az volt, hogy a mikrofonnal rögzÃtett hangsávokat a felsorolt effektek használatával sztereósÃtották. A lényeg nem az volt, hogy jól hallható legyen a processzor használata, hanem az, hogy valamilyen mértékű hangerÅ‘-, hangszÃn- vagy idÅ‘beli eltérés keletkezzen a jobb illetve a bal oldali sáv zeneiinformáció-tartalmában. Miért van minderre szükség? A tapasztalat az, hogy a sztereóvá változtatott zenei sávokat könnyebb egymáshoz illeszteni mixing alkalmával, valamint ez az alapja a térbeliség és a távolság illúziójának megteremtésének.
Sokan arra esküsznek, hogy ú.n. Haas effektet valósÃtanak meg tetszÅ‘leges delay-jel. A jobb és bal oldal kis mértékben tér el egymástól. Ez a kis mérték 30 ms-nál kisebb, Ãgy az emberi fül még egy hangnak érzékeli ugyan, de a valóságban sztereó információ keletkezett, mert a két oldal idÅ‘ben eltér egymástól. Erre a trükkre szinte bármely késleltetÅ‘plugin sikeresen használható. KreatÃvabb zenekészÃtÅ‘k számára a Waves Super Tap Delay-t ajánlom. Sokkal szofisztikáltabb, amikor a zengetÅ‘k Early Reflection motorját használjuk. Térélményt nem fűzűnk a hangszerekhez, mégis dús sztereó jelet kapunk, ha monó forrásra használjuk. Kedvencem erre a célra a TC Electronics VSS3 vagy VSS4 algoritmusa. TetszÅ‘leges zengetÅ‘processzort is használhatunk, de ne állÃtsuk nagyobbra a Reverb Time-ot 0,3-0,4 ms-nál.
A modulációs effektek a valódi kreatÃv eszközök a tárgyalt cél megvalósÃtására. A hetvenes években elterjedt volt, hogy chorus-t, flangert és phasert használtak a mikrofonnal rögzÃtett források hangzásának dúsÃtására. Még egyszer hangsúlyozom, hogy az effektek működését szinte alig hallani, mégis sokkal szélesebben, teltebben szól minden. Elég, ha a Kraftwerk vagy a Queen zenéjét emlÃtem. Erre a célra a kedvencem a már részletesen tárgyalt Roland Dimension D processzora. Mesterien helyezi el a hangszereket a sztereó térben. A UAD jóvoltából szoftveres változatban is használhatjuk.
Természetesen nemcsak a felsorolt eljárásokkal tehetünk sztereóvá a monó sávokat. KÃsérletezzünk kedvünkre!
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf