
BeatSkillz: MAX1
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: kompresszor BeatSkillz ingyenes
Kompresszor. A legtöbb hangmérnök és producer ismeri és használja ezt az eszközt, sÅ‘t sokan esküdnek rá, hogy benne van a hangzás kulcsa. A profik számára nem kérdéses, hogyan kell beállÃtani egy kompresszort, de még náluk is akadnak olyan esetek, amikor egyetlen statikus beállÃtás nem ad megfelelÅ‘ eredményt a mix teljes hosszában.
Persze léteznek részben automatikus rendszerek is, mint pl. a már régóta ismert Auto Release, de valljuk be, ez a problémáknak csak kis részére gyógyszer. A legújabb digitális technikákat ismerve nem alaptalan tehát a felvetés, hogy vajon létezhet-e teljesen automatikus, intelligens kompresszor. Ez persze a profiknak is jól jönne, de az igazi nyertesei a kevésbé tapasztalt hangmérnökök és producerek lennének. Nos, van egy jó hÃrem, ugyanis az álom részben teljesülni látszik.
A BeatSkillz elkészÃtette ingyenes, MAX1 névre keresztelt kompresszorpluginjét, ami képes saját maga a beérkezÅ‘ programhoz igazÃtani a legfontosabb paramétereket. Mindezt alapvetÅ‘en egy intelligens Release szabályozással valósÃtja meg, ami sokkal több, mint a két- vagy háromlépcsÅ‘s Auto Release. Emellett automatikus Ratio kontrollal is rendelkezik, ami biztosÃtja, hogy a kompresszió mindig csak a szükséges mértékben történjen meg. Az intelligens működésnek köszönhetÅ‘en tehát a mix eltérÅ‘ részeinél képes eltérÅ‘ kompressziót alkalmazni, Ãgy megtartani a lehetÅ‘ legtranszparensebb hangzást.
A plugin használata nagyon egyszerű, fÅ‘ként, ha tudjuk, hogy milyen eredményt szeretnénk elérni vele, hiszen szinte minden alkalmazási területet képes lefedni, kivéve a beépÃtett párhuzamos kompressziót. ElsÅ‘ként a Threshold paraméterrel beállÃtjuk a szükséges küszöbértéket, vagyis hogy mennyi kompresszióra van szükségünk (tipp: -6 dB). Ezután az Attack-kel beállÃtjuk, hogy milyen mértékben szeretnénk megtartani a tranzienseket, más szóval, hogy mennyire maradjon ütÅ‘s a hangzás. És kis túlzással már kész is vagyunk. Persze, ha kell, kompenzálhatjuk a jelszintveszteséget a Post Gain-nel, vagy átválthatunk az alap RMS módból Peak módba, ahol nem a hangerÅ‘re, sokkal inkább a jelcsúcsokra lesz érzékeny a detektor, ami jól jöhet erÅ‘s tranzienseknél, pl. dobhangok esetében. Az igazi buli azonban a Soft Clip bekapcsolásakor kezdÅ‘dik, ami az analóg áramkörök túlvezérlését szimulálja!
A MAX1 jól használható sávokon is, de igazi tudását inkább a komplex anyagokon mutatja meg, mint pl. dobcsoportok. Ezeket képes kifejezetten élÅ‘vé varázsolni, de a master buszon is kiváló eredményt ad, ha dúsÃtani vagy hangosÃtani szeretnénk a mixet.
Letölthető innen.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf