
A cÃm sokkal komolyabb és egyben ijesztÅ‘bb, mint amirÅ‘l maga a cikk szól. A meglátásom az, hogy méltatlanul elfeledett és elhanyagolt effekttÃpusról van szó. Amikor a távolság, vagyis a zene harmadik dimenziójának megteremtésérÅ‘l beszélek, akkor a legtöbben okosan bólogatnak, és leginkább a zengetÅ‘kre, illetve késleltetÅ‘kre gondolnak. A chorus-ról vagy a flangerrÅ‘l, illetve a phaserrÅ‘l a legtöbben hajlamosak megfeledkezni. Nem csodálkozom azon, hogy az utóbbi húsz évben dÃvó DJ-kultúra elsilányÃtotta és lejáratta a szóban forgó modulációs effekteket.
A fiatal hangmérnök és producer generáció csak legyint az emlÃtett effektek hallatán, és úgy gondolja, hogy meghagyja a használatát a gitárosoknak és az olcsójános lemezlovászoknak. A véleményem az, hogy ha ügyesen és kreatÃvan nyúlunk hozzájuk, akkor nem érhet minket a közhelyes megszólalás vádja. Arra szeretnék mindenkit buzdÃtani, hogy épÃtse be a tárgyalt processzorokat az alkotási folyamatába, mert Ãgy biztosan gazdagÃtani fogja a zene hangzását. Nézzük át, milyen szempontból lehet elÅ‘nyös számunkra a modulációs effektek használata, szinte zenei stÃlustól függetlenül.
ElsÅ‘sorban, mint az a processzortÃpus nevében is benne van: modulál. Konyhanyelven: a hangsávok, amelyeken használjuk, soha nem fognak a zene alatt kétszer ugyanúgy megszólalni. Folyamatosan változásban tartja a zenénket. EbbÅ‘l kifolyólag nem kell attól tartanunk, hogy a hallgatónak lankad a figyelme, mert valami mindig az újdonság erejével fog hatni a zenénkben.
Másodsorban, a tárgyalt processzorokkal a reverbekhez és a delay-ekhez hasonlatosan közel hozhatjuk az egyik hangszert a zenehallgatóhoz, mÃg távolabb pozicionálhatjuk a másikat. Bizony, a modulációs effektek használatának mértékétÅ‘l függÅ‘en valódi mélységérzetet teremthetünk a zenénkben. Például egy lágy chorus-beállÃtással olyan érzetünk támad, mintha egy egész zenészcsoport játszaná a fülünkbe az adott dallamot. Amennyiben gyors moduláció mellett phaserrel kÃnálunk meg egy hangszert, akkor olyan érzetünk lesz, mintha kút mélyérÅ‘l vagy a tengerfenékrÅ‘l játszana a zenész.
Nem utolsósorban érdemes megemlÃteni, hogy az igazán széles mixek elmaradhatatlan eszközei a chorus, flanger, phaser. Bizony, nem a sztereótér-tágÃtó ketyerék töltik meg hangszerekkel a bal és a jobb oldali hangfal között húzódó sztereó teret. Erre sokkal inkább a modulációs effektek hivatottak. Nem véletlen, hiszen ebbe a csoportba tartoznak az olyan speciális processzorok, mint a tremolo vagy a pannerek. Ãltalában egy LFO modulálásával a hang folyamatosan változó pozÃcióban van: cikázik a két hangfal között. A legtöbb modulációs effekttel, amennyiben eltérÅ‘en állÃtjuk be a jobb és a bal oldali paramétereket, növelhetjük a térérzetet és a zenénk szélességét.
A pozitÃvumok korrekt felsorolása véget nem érÅ‘ feladat lenne. ElsÅ‘sorban azt tanácsolom, amit már nagyon sokszor tettem: kÃsérletezzünk minél többet! Jó kiindulási pont lehet a Waves MetaFlangere, amely egy általános modulációs processzor, szinte minden modulációs formát megvalósÃthatunk vele. Jóval bonyolultabb az Eventide H3000 Factory szoftvere, amely rendkÃvül kreatÃv ötletek megvalósÃtására ad lehetÅ‘séget. Mindenképpen kiemelném a UAD platform MXR Flanger/Doubler emulációját, amely a kedvenc hardverem digitális változata. Énekre, gitárra egyszerűen zseniális.
Zárásképpen megemlÃteném az Acon Digital ingyenes pluginjét. A Multiply egy nagyon hasznos processzor lehet az eszköztárunkban. Szerezzük meg még ma!
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf