
Mikor nyúljunk multiband kompresszorhoz?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: kompresszor | Címkék: multiband kompresszor FabFilter Waves iZotope McDSP
Igen, valóban, a cÃmválasztás már feltételez valamit. Egy kicsit tartottam a múltban ettÅ‘l az eszköztÅ‘l. Nem csupán azért, mert nem egyszerű a használata. Mindig az volt az érzésem, hogy valamit elvesz a használatáért cserébe, valamit a zenei sávtól vagy az egész zenétÅ‘l. Mondjuk ma, tizenöt évvel késÅ‘bb már pontosan látom, hogy mi is az a valami. ErrÅ‘l a valamirÅ‘l szeretnék mesélni.
Kezdjük azzal, hogy a Nashville város által fémjelzett country- és hillbilly-irányzatok terén tevékenykedÅ‘ hangmérnökök mindig óva intettek a hangszÃnszabályozók és a kompresszorok mértéktelen használatától. ElÅ‘bb megijedtem, hogy biztos rosszul csinálok valamit, mert általában a legtöbb sávon használom mindkét szóban forgó dinamikaprocesszort. A lelkiismeretemet úgy próbáltam nyugtatni, hogy igen, Å‘k csak akusztikus zenével foglalkoznak. Gondoljunk bele, akkor ezzel a logikával a multiband kompresszorok a sátán cimborái, hiszen frekvenciafüggÅ‘ kompresszorok sorozatáról beszélünk.
Sokkal több keverési tapasztalattal a hátam mögött kezdem megérteni, hogy mire is gondoltak a tengerentúli népzene neves hangmérnökei. Az EQ-knál például, ha nagymértékben emelünk egy bizonyos frekvenciatartományban, akkor még a legdrágább processzorral is az az érzésünk támadhat, hogy a zenei sáv veszÃt a nyers erejébÅ‘l. Az egyik oldalon sikerült kialakÃtanunk a kÃvánt hangszÃnt, a másik oldalon ezért a nyerseséggel fizetünk. Meg kell tanulni a határokat, hogy milyen mértékben érdemes hangszÃnszabályozni. Más szavakkal, meddig több az, amit nyerünk, mint amit vesztünk a hangzás kialakÃtásánál.
Nagyon hasonló a helyzet a multiband kompresszorokkal is. Ne csodálkozzunk, hiszen Å‘ket összetett dinamikaszabályozásra alkalmas EQ-kként is értelmezhetjük. Ezzel nem tiltólistára szeretném helyezni ezt az eszközt. Miért is tenném? Hiszen én is hetente többször veszem igénybe a szolgálataikat. Arra szeretném felhÃvni a figyelmet, hogy legyünk körültekintÅ‘k, ha az emlÃtett processzortÃpushoz nyúlunk.
ElsÅ‘sorban csak jó hangzású és tisztán dolgozó plugint használjunk! Véleményem szerint ma a FabFilter Pro-MB processzora a leginkább figyelemre méltó. Tisztán és dinamikusan végzi a dolgát. Nagyobb beavatkozásoknál sem homályosÃtja el a végeredményt. Természetesen más használható termékek is vannak a piacon. A Waves C6 és az iZotope Ozone modulja szintén nagyon jól használható. Lehet, hogy ódivatú vagyok, de kedvelem még az McDSP MC2000 szoftverét is. Kicsit ósdi, de bizonyos keverési szituációkban csak Å‘ állja meg a helyét.
Másodsorban elÅ‘bb más eszközzel próbálkozzunk hangszerelésnél vagy mixingnél, és ha már nem marad más választás, akkor vegyük elÅ‘ a multiband kompresszorunkat. Bármennyire is csábÃtó, ne essünk túlzásba. Próbáljuk kerülni a nagyarányú processzálásokat! Ha például tompa egy ének, elÅ‘bb Pultec tÃpusú EQ-val próbálkozzunk, viszont a zavaró c és s betűk kiszűrésére nagyon is alkalmas.
A multiband kompresszor olyan "éles", mint egy szamurájkard. Vigyázzunk, nehogy megvágjuk magunkat!
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf