
Többször felmerült már a kérdés, mire valók az ilyen szoftverek. Az igaz, hogy nem késleltetik a hangot, mint a delay-ek, nem zengetik, mint a reverbek, nem avatkoznak be a frekvenciákba, mint az EQ-k, és nem piszkálnak a dinamikába, mint a kompresszorok, szóval nem avatkoznak be a hang minÅ‘ségébe. Legtöbbször az a tapasztalat, hogy egy feltelepÃtett plugincsomagban a frekvenciavizualizációs processzorokról el szoktak feledkezni, vagy ezeket használják legkevésbé. Szerintem mégis nagyon hasznos szolgálatot tudnak tenni a házi stúdiónkban.
Azt már több helyen is kitárgyaltam, hogy mennyire kényelmetlen szituáció, amikor a szobánknak, termünknek pocsék akusztikai adottságai vannak. Legyünk Å‘szinték, a házi stúdiók jelentÅ‘s hányadában ez a helyzet. Jó akusztika alatt azt értem, hogy akusztikai mérnök tervezi a stúdiót, vezérli a kivitelezést, és a végén ellenÅ‘rzÅ‘ méréseket végez. Ebben az esetben beszélünk tervezett, vagyis jó akusztikáról: a tér lecsengése ugyanúgy kontrollált, mint annak frekvenciaválasza. A helyiség nem avatkozik bele abba, amit hallunk: nem erÅ‘sÃti vagy tompÃtja a mélyeket, közepeket, magasakat, tehát a torzÃtatlan valóságot halljuk.
Amikor nem a tiszta zenei valóságot halljuk, akkor van szükségünk frekvenciavizualizációs pluginekre. Vigyázat! Ezek a szoftverek nem tudják helyettesÃteni a jó lehallgatórendszert, sem a megfelelÅ‘ hangkártyát. Ugyanis nem a szemünkkel, hanem a fülünkkel fogadjuk be a zenét, és ezért elsÅ‘sorban a fülünknek kell hinnünk alkotás közben.
A helyes hozzáállás az, hogy jó minÅ‘ségű lehallgatórendszer mellett használunk ilyen frekvenciaanalizáló processzorokat. Az egyik legelterjedtebb közülük a, ma már klasszikusnak számÃtó Waves PAZ Analyzer. Majdnem 20 esztendeje szinte minden nap használom, és nem hagyománytiszteletbÅ‘l. Azt szoktam mondani, hogy akkor használjuk helyesen, ha szinkronban van, amit hallunk és látunk. Nagyon sokszor elÅ‘fordult, hogy amikor nem az akusztikailag tervezett szobámban kevertem zenét, hanem más stúdióban, akkor viszonylag égetÅ‘ problémákra hÃvta fel a figyelmem. A legtöbbször torzÃtást jelez a mélyben, amit a nem ideális lehallgatás miatt figyelmen kÃvül hagyok. Más esetekben a közép- és a középmagas tartományban hÃvja fel a figyelmem az egymást elmaszkoló vagy frekvenciában összeveszÅ‘ hangszerekre.
Természetesen a Waves Å‘skori termékén kÃvül léteznek modernebb szoftverváltozatok. Szerintem az egyik legjobb az Izotope Insight. Viszonylag bonyolult, de nagy tudású plugin. A Voxengo SPAN terméke jóval egyszerűbb, de ingyenes, és szerintem jól használható, ugyanúgy, mint a Blue Cat FreqAnalyst szoftvere.
Valóban nem könnyű elsajátÃtani egy ilyen processzor használatát, de higgyük el, megéri. Ugyan nem válthatja ki a jó lehallgatórendszert és akusztikát, de kiváló segédeszköz lehet az alkotás során.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf