
A frekvenciatartomány szélesÃtése
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: EQ mix keverés
A Hogyan növeljük sztereóterünket cÃmű cikkemben felvázoltam egy amerikai zenevizualizációs koncepciót, amely három dimenziót különböztet meg. Az elsÅ‘ dimenzió a mély-magas, a második a jobb–bal, a harmadik a közel-távol tengelye. Azzal is foglalkoztunk, hogy milyen technikákkal lehet kitölteni a keverés során a második és a harmadik tengelyt.
Most olyan elfeledett praktikákat fogunk felelevenÃteni, amellyel az elsÅ‘ tengely, vagyis a frekvenciatartomány határait tágÃthatjuk. Nem ismeretlen az a pszichoakusztikai tény, amely szerint az emberi fül számára a fehér zaj a legmegnyugtatóbb, és ezt tudjuk leghosszabb távon hallgatni.
EbbÅ‘l következik, hogy ha valamilyen formában megpróbáljuk közelÃteni a zenénk hangképét a fehér zajhoz, akkor rossz úton nem járhatunk. A fehér zaj definÃcióját megfogalmazhatjuk úgy is, mint minden frekvencia egyenlÅ‘ mértékű jelenlétét. A frekvenciavizualizáció szoftveren ezért viszonylagosan közelÃteni kell az egyeneshez. Tisztában vagyok azzal, hogy sokan vitatják ezt az elképzelést, de a tapasztalatom alapján nem áll messze a valóságtól.
Keverés során, ha csak a frekvenciatartományra koncentrálunk, két jól elkülönÃthetÅ‘ feladatunk van. Az elsÅ‘, hogy rendet rakjunk a középtartományban. Ezzel most itt nem foglalkozunk, annál inkább a második teendÅ‘vel, azaz hogy szólaltassuk meg az emberi fül számára érzékelhetÅ‘ legmélyebb és legmagasabb oktávot. Más szavakkal ne hiányozzanak a mixünkbÅ‘l a legmélyebb és legmagasabb frekvenciatartományok.
Régen elfeledett, de újból felfedezett technikákról szeretnék beszélni. Kivétel nélkül mindegyik párhuzamos processzálás. A legtöbb még a 70-es években született, amikor nagy formátumú keverőpultokon készültek a zenék. A berendezések száma véges volt, ezért volt mindennapi praktika a párhuzamos használat.
A legelterjedtebb mutatvány az volt, amikor mono Pultec hangszÃnszabályozó volt Send-return módon bekötve. Ha tehetÅ‘sebb volt a stúdió, akkor kettÅ‘ is. Az egyiken 60 Herznél volt maximálisra tekerve az emelés. A másiknál 12 kHz-nél volt szintén maximumra állÃtva az emelés. Minden hangsávunkat elküldhettük erre a két Send-return csatornára. Az egyik megvastagÃtotta a mélyeket, mÃg a másik sáv a magasakat tette hozzá a mixünkhöz. Az elsÅ‘ körbe például a lábdobot és a basszust volt érdemes elküldeni, meg a mélyebb szintetizátorhangokat, a másik körnél pedig az énektÅ‘l kezdve, a gitárokon keresztül a magasabb fekvésű szintetizátorokig mindent beleirányÃthattunk.
Ha valamivel modernebb hangzásra törekszünk, akkor mondjuk a Pultec EQ helyett a Maag EQ4-ját ajánlom kipróbálásra.
Szintén elfeledett praktika, amikor ugyanilyen Send-return körre Aphex Aural Excitert kötünk. Ez a processzor a hangosságérzetért felelÅ‘s középmagasakat dúsÃtja. Olyan sávokon érdemes használni, amelyeket ki szeretnénk emelni a zenébÅ‘l. A 80-as években gyakorlatilag nem készült gitár- és énekkeverés ennek a processzornak a használata nélkül.
Újabb, de hasonló elven működÅ‘ trükk, amikor párhuzamosan van kötve az SPL Transient Designere, és az Attack maximumra, a Sustain pedig minimumra van tekerve. Szintén a fÅ‘szereplÅ‘nek szánt sávokat érdemes elküldeni ebbe a láncba, Ãgy külön hangsúlyoztatjuk a tranzienseiket. Szintén középmagas, koppanó frekvenciák kerülnek dúsÃtásra.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf