
7 apró Ableton trükk, amit érdemes ellesni
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: Fade Sidechain Group Gain Drum Rack
Munkáim során (projekt mixing, produceri kollaboráció) gyakran találkozom azzal a jelenséggel, hogy még a rutinosabb Abletonos arcok is rácsodálkoznak egy-egy alapszintű megoldásra, beállÃtásra, trükkre. Szerintem ez teljesen normális, hiszen általában maga az alkotás van fókuszban, és még jómagam is (pedig 2004 óta használom az emlÃtett szoftvert)egyre újabb és újabb lehetÅ‘ségeket iktatok a munkafolyamataimba.
Vizsgáljunk meg néhány olyan alap trükköt, amit érdemes ismerni és használni!
1. Fade/Autofade
Hogy mire jó? Audioklipek elejét és végét csillapÃthatjuk, az egymás mellé illesztett klipeket crossfade-elhetjük, összemoshatjuk, mindez pedig akkor hasznos, ha például az audiofelvétel nem 0 fázisponttal kezdÅ‘dik vagy végzÅ‘dik (ilyenkor tipikus pattanó hangot hallunk). Anélkül halkÃthatjuk ezeket a nem kÃvánatos részeket, hogy lecsÃpnénk a klip hosszából. Használhatjuk például Attack csökkentésére, puhÃthatjuk vele az audioklipek elejét.
Jó szolgálatot tesz ének-, vagy hangszerfelvétel editálásánál, amikor több kis részből rakjuk össze a nagyobb egészet, a felesleges zajokat, levegővételeket pedig szeretnénk eltüntetni.
MegjelenÃteni ott tudjuk, ahol az automatizálást:
A gyári beállÃtások szerint alapból be van kapcsolva a “Create Fades on Clip Edge†funkció, ami azt jelenti, hogy bekapcsolt állapotban egy minimális Fade kerül minden Timeline-ba behúzott klipre. Ez akár hasznos is lehet, viszont nem egyszer találkoztam azzal a jelenséggel, amikor egy Kick loop elsÅ‘ tranziense eltűnt, körönként nem volt meg az elsÅ‘ lábdob Attackje.
Olyan, mintha kihagyna egy Layer. Sajnos több megjelent zenénél is tapasztaltam ilyet. A problémát az automatikusan klipre kerülÅ‘ Fade okozza, pedig a Preferencesben (BeállÃtások) könnyedén ki tudjuk kapcsolni.
2. Paraméterezhetőbb Sidechain compression
Ha Pumping effekthez nem hangerőautomatizáló plugint használunk (pl. LFOToolt vagy Kickstartot ), hanem maradunk a jó öreg gyári kompresszor SC funkciójánál, akkor szükségünk van egy bejövő Kick jelre, ami vezérli az eszközt.
Jobban járunk, ha nem a zenénkben található Kicket fogjuk be erre a célre (hiszen ez a Kick akár egész hosszú lecsengésű is lehet), hanem egy teljesen független, külső fantomsávot, melyben a Kick helyén a lábdobnál jóval rövidebb hang szólal meg, például rövidebbre vágott minta, vagy Operator rövid Note-okkal.
Miért jobb ez a megoldás? Sokkal több játéktere marad a Compressor Release értékének, rövidebb, gyorsabb, precÃzebb Sidechain hatást érhetünk el.
Tipp: Nemcsak Pumping effekthez ajánlom. Egy megÃrt ritmikával ügyesen megszaggathatunk vele például egy Padet, gyakorlatilag Arpeggiot létrehozva.
3. Groupok groupolása
Na, ez az a funkció, amit nem Ãrtak meg az Abletonban. Szerencsére! Lehet, hogy elvesznénk… :)
Néha mégis szükség van arra, hogy több Groupot egyszerre, újabb csoportként kezeljünk.
Akik használtak egyéb DAW-ot is, vagy analóg keverÅ‘t, valószÃnűleg már tudják, mi a megoldás: BUS Channelekre kell routolnunk. Az Ableton Live-ban lehetÅ‘ség nyÃlik bármilyen audiocsatornát egy másikra küldeni, Ãgy akár több Group kimenetét is elküldhetjük a BUS-ra.
Ha kijelöljük a csoportba szánt csatornákat, nyomjunk CTRL+G vagy CMD+G-t, és már létre is hoztuk a Groupot. Ha létrehozunk egy sima audiocsatornát, és Inputra állÃtjuk a monitort (elnevezzük BUS-nak), már kész is a BUS Channelünk, amennyiben pedig a kÃvánt sávok “Audio toâ€-ját BUS-ra állÃtjuk, meg is történt a BUS-ra routolás.
Az alábbi képen a következő jelút látható:
Audio3 és Audio4 → Group2 → BUS → Master
Tehát akár több Group jelét elküldhetjük egy BUS csatornának, ahol az összes érkező jelet egyszerre kezelhetjük.
4. Hangerő-automatizálás
Gyakran kapok olyan teljes Ableton projektet keverésre, masterre, melyben a DAW keverÅ‘jének Faderei vannak beautomatizálva. Ezzel semmi gond nincs, mÃg az ember nem kooperál, hiszen mindez megszokás kérdése. Ha további munkára adjuk oda valaki másnak a projektet, és/vagy bele akarunk nyúlni a mixbe, akkor viszont az automatizált hangerÅ‘potihoz nem fogunk tudni hozzányúlni.
Lehet persze a beautomatizált sávon utólag is Gaint állÃtani (például Utilityvel), viszont egy gyakorlott hangmérnöknek jobban kézre áll az erre a célra dedikált hangerÅ‘csúszka, Ãgy javaslom a történet megfordÃtását: hangerÅ‘-automatizálásra inkább az Utility Gain paraméterét alkalmazzuk, hogy a Faderek “szabadon†maradhassanak az utolsó elÅ‘tti munkafázishoz, a keveréshez. Ez csak egy apró trükk ahhoz, hogy gördülékenyebb legyen az utómunka.
5. Drum Rack keverése
Számomra is meglepő, de sokan nem ismerik, ezáltal nem használják ki a Drum Rackben rejlő lehetőségeket. Egy konkrét példát emelnék ki:
A Drum Rackbe töltött minták (vagy pluginek) külön sávként kezelhetÅ‘ek, tehát külön effektezhetÅ‘ek (pl. EQ, kompresszor), Session Viewban pedig Group-szerűen jelennek meg a sávok, Ãgy egyszerűen, átláthatóan tudjuk keverni a dobokat, illetve a betöltött hangokat.

6. Referenciazene
Mindig érdemes referenciazenét tölteni a projektünkbe (legalább kettÅ‘t), ugyanis óriási segÃtség a hangkép kialakÃtásánál, vagy akár az Arrangement szerkesztésénél is.
Ha a master fázisához érünk, tehát elkezdjük pakolgatni a plugineket a Master Channelre, akkor fontos, hogy ez ne legyen hatással a referenciazenéinkre, mert azok már masterelt zenék. Ezt úgy tudjuk elkerülni, hogy a referenciazenéink audiosávjait nem a Masterre routoljuk, hanem egyenesen a hangkártyánk kimenetébe.
7. Férjünk el a képernyőn!
Ha kicsi a monitorunk, toldjuk meg egy-két trükkel:
Csatlakoztassunk még egy monitort, és használjuk a Second Window funkciót (9.2. verziótól fölfelé, View menü)! Az egyik képernyőn legyen a Session, a másikon az Arrangement nézet. (Ha csak a plugineket dobáljuk az új képernyőre, már akkor is előrébb vagyunk.)
A sarkokban található kis háromszögekkel zárjuk be a nem használt nézeteket!
ÃllÃtsuk át a Zoom Displayt (Preferences-Look/Feel-Zoom Display)!
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf