
Újdonságok az exciterek területén
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: plugin | Címkék: exciter enhancer plugn
Ha nagyon szubjektÃv szeretnék lenni, azt a cÃmet is választhattam volna, hogy: Van élet a Waves Vintage Aural Excitere után. Pontosan úgy értem, hogy a szoftverek közül csak ezt a Waves terméket használom a stúdiós mindennapjaimban. Több Ãrásban is emlÃtettem, hogy a legtöbb in the box mixemben párhuzamos processzálásban használom. Konyhanyelven: Send-return módon bekötve, úgy, hogy az effekt aránya 100%-ra van állÃtva. Nincs elÅ‘re meghatározott hangszer vagy hangszercsoport, amelyen használni akarom. Ãltalában az adott mixing szituációban azokra a sávokra alkalmazom, amelyeket ki szeretnék emelni a zenébÅ‘l anélkül, hogy irreálisan hangosak legyenek. Az emlÃtett masina ezt úgy oldja meg, hogy a 3500-7000 Hz közötti frekvenciatartományban kellemes felharmonikusokat szintetizál.
Tovább »

Waves: Flow Motion
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: plugin FM
Az FM a frekvenciamoduláció rövidÃtése. Ez a szintetizátorok esetében azt jelenti, hogy egy oszcillátor frekvenciáját egy másik oszcillátorral folyamatosan változtatjuk. Ha ezt csak lassan tesszük meg, akkor leginkább elhangolódást hallunk, ha viszont kellÅ‘en gyorsan, akkor az egyébként teljesen egyszerű vivÅ‘ és moduláló hullámformákból egy teljesen új alakul ki. Az FM szintézis talán legismertebb megvalósÃtása a legendás Yamaha DX7, amivel rendkÃvül érdekes hangszÃneket állÃthatunk elÅ‘, ha tudjuk programozni. És sajnos pont ez a sarkallatos pontja ennek a dolognak, ugyanis az FM programozás nem éppen egyszerű dolog (fÅ‘leg nem a DX7 esetében).
Tovább »

Tallózás a master bus kompresszor pluginek között
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: Pluginajánló | Címkék: kompresszor plugin
Ha reménytelenül a nyolcvanas évek hangzásának a rabja lennék, akkor a cikk cÃme természetesen valami olyasmi lenne, hogy melyik a legjobb SSL 4000-es pult master bus kompresszorának a modellezése. Azonban nem kÃvánok csak erre a tÃpusra koncentrálni. A szakmai véleményem az, hogy más tÃpusú berendezésnek is van helye a mix végén. Több helyen is Ãrtam már arról, hogy ezt a mixingtechnikát ne tévesszük össze a mastering folyamatával, mert ahhoz semmi köze. Itt arról van szó, hogy még a mixing kezdete elÅ‘tt beállÃtunk egy kompresszort a zene végére, és minden döntést a keverés folyamán úgy hozunk meg, hogy 2-5 dB-t komprimál az egész zenébÅ‘l.
Tovább »

Vagyis kicsit magyartalanul: az ének sztereósÃtása. Mi ez? Miért van erre egyáltalán szükség? Az éneket legtöbb esetben egy mikrofonnal vesszük fel, és középre keverjük. Eddig minden szép és jó, de a dolog nem ennyire egyszerű.
Tovább »

Brainworks: bx_rockrack V3
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: Black Friday ingyenes
Sokan úgy gondolják, hogy az otthoni számÃtógépes zenészek csak elektronikus stÃlusokban alkotnak, de a valóságban ez nem Ãgy van. Rengeteg gitáros is akad, de róluk valahogy el szoktak felejtkezni. Ma az Å‘ket érintÅ‘ egyik nehézséggel, az elektromos gitárok felvételével fogunk szembeszállni. Itt egyrészt a ritkán tolerált nagy hangerÅ‘, másrészt a mikrofonelhelyezés misztikuma jelent gondot. Mindezeket egyszerűen, és ma már profi szinten oldhatjuk meg, ha gitárerÅ‘sÃtÅ‘-szimulációs plugint használunk.
Tovább »

Folytatom korábbi cikkem gondolatmenetét. Most sem lesz szó semminemű világmegváltó gondolatokról, csupán eszmei keretet szeretnék adni mindazokról az eszközökrÅ‘l és eljárásokról, amelyeket ma elÅ‘szeretettel használunk. A kiindulási tézisem az volt, hogy a mixing mint a zenekészÃtés második, kulcsfontosságú szakasza, kommunikációként is értelmezhetÅ‘.
Tovább »

Steven Slate Drums: SSD5
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: dob plugin
A Steven Slate által 2005-ben készÃtett dobhangminták nagyon hamar ipari szabvánnyá váltak az amerikai stúdiókban, nem sokkal késÅ‘bb talán az egész Földön is. Annyira elterjedt, hogy még ha nem is tudsz róla, egészen biztosan hallottad már valamelyik modern világslágerben.
A 2009-ben megjelent Trigger a dobhangok kicserélését olyan mértékben leegyszerűsÃtette, hogy a legtöbben, ha szükséges, ma már inkább hangmintát használnak, mint hangot kevernek ki. Soha nem felejtem el, amikor elÅ‘ször láttam ezt a videót:
Tovább »

Újdonságok az optokompresszorok szoftveres emuláció között
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: kompresszor | Címkék: kompresszor vintage
Az utóbbi idÅ‘ben figyelemre méltó vintage emulációk kerültek piacra, amelyek elindÃtották bennem a következÅ‘ gondolatsort.
Tovább »

Waves Audio: Abbey Road TG Mastering Chain
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: plugin Waves
Aki figyelemmel kÃséri a Waves Audio pluginjeit, talán már ismeri az Abbey Road stúdióval történÅ‘ együttműködésük gyümölcseit, sÅ‘t már itt, a Pluginajánlóban is beszámoltunk az egyik közös termékükrÅ‘l. Most egy újabb modellezéssel jelentkeztek, az EMI TG 12410 Transfer Consollal, ami egy komplett analóg mastering megoldásnak tekinthetÅ‘. Az eredeti pultot egyébként nem csak a 70-es években, de ma is használják, szinte az összes általuk készÃtett mesterfelvételen.
Tovább »

Még a kevésbé filozofikus alkatokat is arra biztatom, hogy olvassák el a most következÅ‘ cikket. Ãgérem, más szÃnben fogják látni az egész folyamatot. Hosszú távon ebbÅ‘l az következik, hogy érettebb munkákat fogunk letenni az asztalra.
Tovább »
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf