
A frekvenciatartomány szélesítése
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: EQ mix keverés
A Hogyan növeljük sztereóterünket című cikkemben felvázoltam egy amerikai zenevizualizációs koncepciót, amely három dimenziót különböztet meg. Az első dimenzió a mély-magas, a második a jobb–bal, a harmadik a közel-távol tengelye. Azzal is foglalkoztunk, hogy milyen technikákkal lehet kitölteni a keverés során a második és a harmadik tengelyt.
Tovább »

Párhuzamos processzálás
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: effekt | Címkék: keverés processzor
Rendkívül népszerű és sokat emlegetett keverési praktikáról van szó, de valójában mit is takar?
Tovább »

Kezeld profin a Sidechaint!
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: kompresszor keverés sidechain
A Sidechain compressiont sokan keverik össze a pumping vagy ducking effekttel, pedig a kettő nem feltétlenül ugyanaz. Tény, hogy az elektronikus zenékben a legelterjedtebb technika az, amikor Kickkel vezéreljük a Basst, a Leadet vagy a Padeket, ezáltal “pumpáló” hatást létrehozva, de ettől függetlenül a Sidechain compression a keverési fázisban is rendkívül hasznos eljárásnak tekinthető.
A Sidechain funkció, például egy kompresszor esetében annyit tesz, hogy egy külső jel (amit a vasra, vagy pluginre vezetünk, vagyis routolunk) határozza meg az eszköz beavatkozásainak mértékét a beállított paraméterek függvényében, és nem a processzálni kívánt jel változásai.
A titok
A legtöbb kezdő producer számára rejtély, hogy kedvenc előadóinak dalai hogy a fenébe szólhatnak olyan hangosan, mégis tisztán és dinamikusan.
A megoldás a Sidechain kompresszor helyes, azaz több sávon és a keverési fázisban történő beállításában rejlik. A vezérlő sáv ne a Kick, hanem valamelyik másik hangszer, vagy Group (Bus) legyen, amelynek megszólalásakor, vagy bizonyos hangerőszintet meghaladásakor a komprimált sáv lehalkul, így további helyet teremthetünk hangszereinknek.
Ha EQ-val már mindent szeparáltunk, ezzel az eljárással tovább fokozhatjuk a dinamikaérzetet: például Arpeggioval vezéreljük a Padet, Leaddel az Arpeggiot, vagy akár énekkel a teljes harmóniaszekciót. Lényegében akkor szól jól a track, ha “mindent mindennel” sidechainelünk.
A legjobb hatást úgy érhetjük el, ha a processzált sáv hangerejét nem teljes egészében befolyásoljuk a bejövő jel függvényében, hanem csak ahhoz a frekvenciatartományhoz nyúlunk, melyben a vezérlő sáv valójában szól (frequency dependent sidechain). Az eljáráshoz igénybe vehetünk sidechainelhető Multiband kompresszorokat, de vannak speciálisan erre a célre kifejlesztett pluginek is (Wavesfactory Trackspacer), melyek automatikusan végzik a dolgukat.
Tipp
Amikor Kickkel sidechainelünk pumping effektnél, vezérlő sávként érdemes egy külön sávot alkalmazni, amit fixen elnémítunk és amelynek MIDI-szekvenciája megegyezik a Kickével, viszont hangszerként ne dobot, hanem például egy alap, gyári Operatort használjunk, ugyanis így nemcsak a kompresszor Attack-Release paraméterei állnak rendelkezésünkre, hanem a MIDI Note-ok rövidítésével sokkal precízebben beállítható Sidechain idő is.
Gondoljunk csak arra, hogy mennyi bosszúságot okoz, amikor hosszú lecsengésű Kickkel próbálunk vezérelni, de nem tudjuk elég alacsonyra állítani a Release értéket a kompresszoron, hogy a kívánt hatást elérjük!
Ráadásul nemcsak kompresszort tudunk sidechainelni, hanem Gate-et és filtert is!
Aki még nem tette, tegyen egy próbát, rá fog kattanni!

iZotope Pro Audio Essentials – “Apa tökéletes hallása vagyok.”
Kategória: oktatás | Címkék: iZotope EQ kompresszor keverés master
Ki ne akarná elsajátítani a kompresszor, az EQ, vagy bármely eszköz magabiztos használatát?! A fórumokat bújó producerpalántáknak üzenjük: nem létezik tökéletes beállítás.
Tovább »

Gondolatok a mikrofonokról
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: mikrofon hangfelvétel rögzítés keverés master
Amennyiben rendelkezünk a pénztárcánkhoz mért legjobb minőségű számítógéppel, konverterrel és lehallgatóval (ezeket az alapvető eszközöket viccesen „Szentháromságnak” neveztük), akkor teljes biztonsággal állíthatjuk, hogy hangszerelésre, zeneszerzésre és bizonyos mértékben utómunka-folyamatokra is képesek vagyunk otthoni körülmények között. Le is tudjuk keverni a zenénket, persze attól függően, hogy milyen minőségű konverterrel és lehallgatóval dolgozunk, valamint a szobánk akusztikai adottságai is számítanak.
Tovább »
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf
