
Unfiltered Audio: BYOME
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: effekt plugin
Annyi minden van itt, hogy azt sem tudom, hol is kezdjem. A BYOME a plugin eredeti nevének kezdőbetűiből összerakott szó, jelentése: Építsd meg a saját moduláris effekted! Moduláris, vagyis több alapelemből épül fel, hasonlóan, mint a moduláris szintetizátor, aminek legnagyobb előnye, hogy olyan és annyi modult használhatunk, amennyit csak akarunk, és ezeket olyan sorrendben köthetjük össze, ahogyan az nekünk tetszik. De miről is van itt szó pontosan?
Tovább »

iZotope: Vocal Doubler
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Pluginajánló | Címkék: doubler effekt plugin iZotope
Az angolul értőknek nem nehéz kitalálni, mi lehet az a doubler, de hadd adjak nekik is egy kis történelmi hátteret a dologhoz, mielőtt rátérnénk a konkrét pluginre. 1966-ban a Beatles az Abbey Road stúdióban készítette felvételeit, de John Lennon már marhára unta, hogy a dupla énekeket kétszer kell felénekelnie, így megkérdezte Ken Townsendet, hogy tud-e valami jó megoldást a lustaságára. Ekkor fejlesztették ki a híres ADT-t, vagyis a mesterségesen duplázó felvevőt. A doubler tehát egy olyan megoldás, ami egyetlen felvételből is képes olyan hatást elérni, mintha két felvétel készült volna.
Tovább »

Ableton Live: Kreatív bővítmények
Szerző: Bruckner Viktor | Kategória: Ableton Live | Címkék: Ableton Live MIDI effekt
Az Ableton kreatív csomagjában ingyenesen kaphatnak 8 új kiegészítőt azok, akik birtokában vannak a Live 10 Suite vagy a Live 10 Standard Max for Live-val kiegészített licencének. A Creative Extensions névre keresztelt csomagban olyan új hangszereket, MIDI modulokat és effekteket kapunk, amelyek jelentősen bővítik a Live képességeit. A letöltést a DAW böngészőjéből, vagy az Ableton honlapjáról indíthatjuk el.
Tovább »

Roland Dimension D
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: effekt | Címkék: Roland Dimesion D modulációs effekt UAD Empty Room Systems Plug&Mix
Szomorúan konstatálom, hogy kis hazánkban, a producerek és hangmérnökök körében méltatlanul elfeledett és mellőzött a Roland SDD-320-as doboza, vagyis a Dimension D. Ízlésvilágomban ez a gép a modulációs effektek császára. A zengetők terén a Lexicon 480L-hez, vagy a kompresszoroknál a UREI 1176-hoz hasonlíthatnám. Nem véletlen, hogy a legtöbb, klasszikusnak számító digitális effektet a nyolcvanas évek elején vagy közepén dobták piacra, hiszen nagyon sokan azt a korszakot tekintik a zenekészítés utolsó aranykorának.
Tovább »

Ableton Live 10 update: az első benyomások
Szerző: Anna Jordan | Kategória: Ableton Live | Címkék: Ableton Live 10 update DAW szoftver effekt
Február 6-án megérkezett az Ableton Live legújabb, 10-es verziója.
Tovább »

Hogyan növeljük sztereóterünket?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: reverb chorus effekt
Az amerikai felfogás szerint a zenének három dimenziója van.
Tovább »

2016: Összegzés
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: EQ kompresszor reverb delay effekt
Az ünnepek közeledtével összegezni szoktam az évet, és talán idén sem lesz ez másként. Rendkívül tanulságos számba venni azokat a szoftvereket, eszközöket, amiket leggyakrabban használok. Előre bocsátom, hogy a listám meglehetősen szubjektív, valójában a Pro Tools Insert vagy Send listáján legtöbbször szereplő kedvenceimet emeltem ki, és próbáltam rövid magyarázatokra szorítkozni.
Tovább »

Reverse Synth FX előállítása
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: Ableton effekt szintetizátor Reverse Reverb
Dropok, témaváltások előtt szinte minden stílusban gyakori (a Riser FX-ek mellett) az adott hangnemben lévő, különböző “felhúzó” szintihangok előfordulása.
Szerepük azonos a Riserekével, azzal a különbséggel, hogy a tonalitással plusz hangulatot, feszültséget adhatunk a kiválasztott részletnek.
Teendőnk pofonegyszerű:
Vegyünk fel egy új audiósávra egy kívánt hosszúságú (4, 8 vagy 16 Bar) szintileütést, majd fordítsuk meg az audióklippet!
Célszerű a legkisebb Attack beállítást és hosszú Release értéket használni a szintetizátoron, vagy rövidebb Release esetén extrém hosszú Reverbet, utóbbi izgalmasabb, mókásabb.
Hogyan tudjuk rögzíteni az eredményt?
A legegyszerűbb, ha az adott szinticsatornát kiszólózzuk, majd az új felvételi audiósávon az Input Routingot Resamplingre állítjuk. Ne felejtsük el a lenti ábrán látható piros gombot bekapcsolni, és már nyomhatjuk is a fenti felvétel gombot.
Ha MIDI Clip nélkül, keyboard-leütésekkel kívánjuk megszólaltatni és felvenni a hangot, akkor az említett piros gombnak a MIDI (szinti) csatornán és a felvételi audiócsatornán is bekapcsolt állapotban kell lennie. (Ctrl+klikk a másik piros gombra)
A felvett sávra tehetünk Reverbet is, így össze tudjuk mosni a következő témával, Arrangement szakasszal. Ha “beszippantó” hatást szeretnénk, ne alkalmazzunk zengetést!
Tipp: Ne csak az alaphangot reverseljük, hanem próbáljuk ki az adott skála egyéb hangjait is (például Am esetén a C hangot), vagy például techno műfajban skálán kívüli, azaz teljesen disszonáns hangokat.
Teltebb megoldás, ha akkordot fogunk le és fordítunk vissza, illetve érdemes kipróbálni a különböző fordítási módokat is.
Segítségként hallgasd meg az alábbi hangfelvételeket:
1. Synth 4 Bar
2. Synth+Reverse
3. Synth+Reverse+Reverb

Az iZOtope Vinyl nevű pluginje 15 évvel ezelőtt jelent meg. A neve alapján sejthető, hogy egy audiókoszosító, -roncsoló pluginről volt szó, melynek segítségével a 90-es években jellemző steril, digitális hangzást lehetett megfűszerezni egy kis, hanglemezekre jellemző “tökéletlenséggel”, karcossággal. (A 90-es évek végén nagyon pörgött az elektronikus zenében az ún. lo-fi mozgalom, ami a 80-as évek hi-fi mániájának szöges ellentéte volt.)
Az Vinyl az iZOtope egyik első effektje volt, ráadásul teljesen ingyen adták, így hamar elterjedt az interneten. Gyakorlatilag minden professzionális és/vagy házi stúdió szoftverparkjában fellelhető volt.
A most újra kiadott verzió tulajdonképpen megegyezik az eredtivel, csupán hozzáigazították a mai DAW-ok illesztőfelületéhez, valamint elérhető 64 bites verzóban is.
Szokatlan paraméterekkel találkozhatunk a képernyőn: felvétel elnyűttsége (Wear), por (Dust), karcok (Scratch), stb. Még azt is beállíthatjuk, hogy melyik évtized lemezhangzását szeretnénk hallani, 1950-től a 2000-es évekig.
Természetesen ingyen juthatunk hozzá, egy egyszerű regisztrációt követően.
Bővebb információk és letöltés az iZOtope honlapján.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf
