
Vagyis kicsit magyartalanul: az ének sztereósítása. Mi ez? Miért van erre egyáltalán szükség? Az éneket legtöbb esetben egy mikrofonnal vesszük fel, és középre keverjük. Eddig minden szép és jó, de a dolog nem ennyire egyszerű.
Tovább »

Folytatom korábbi cikkem gondolatmenetét. Most sem lesz szó semminemű világmegváltó gondolatokról, csupán eszmei keretet szeretnék adni mindazokról az eszközökről és eljárásokról, amelyeket ma előszeretettel használunk. A kiindulási tézisem az volt, hogy a mixing mint a zenekészítés második, kulcsfontosságú szakasza, kommunikációként is értelmezhető.
Tovább »

Még a kevésbé filozofikus alkatokat is arra biztatom, hogy olvassák el a most következő cikket. Ígérem, más színben fogják látni az egész folyamatot. Hosszú távon ebből az következik, hogy érettebb munkákat fogunk letenni az asztalra.
Tovább »

A tranziensek kezelése mixing során
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék: tranziens mixing plugin
Cikkeim alkalmával mindig újabb feladatokat sorolok fel, amelyeket abszolválni kell a mixing során. Az embernek csak megfájdul a feje. Való igaz: ez a folyamat valóban nem a legkönnyebb a zenekészítés során. Többször hangoztattam azt a véleményemet, hogy a zene keverése egy különálló művészeti forma. Nagyon sok tényezőre kell egyszerre ügyelni, és nem csak egy helyes megoldás létezik. Sőt, abban rejlik a zene szépsége, hogy minden ember máshogy érzékeli és értelmezi. Nem nehéz belátni, hogy a mixingnél az a legcsodálatosabb, hogy minden hozzáértő máshogy oldja meg a feladatokat.
Tovább »

Ingyenes modulációs pluginek
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék: phaser flanger chorus
Méltatlanul kevés szó esik a címben említett processzorokról. Legtöbbször a kompresszorokról és a hangszínszabályozók fontosságáról beszélünk, majd a zengetőkről és késleltetőkről. Azonban a chorus, a flanger és a phaser is rendkívül fontos összetevői a mixingnek. Szerintem nemcsak a magyar producerek és hangmérnökök között mostoha a szóban forgó téma, világviszonylatban is hasonló tendenciák mutatkoznak. A vásárló közönség könnyen a zsebébe nyúl, ha egy kiváló kompresszorról vagy EQ-ról, eszméletlen hangzású reverbről hall. A szoftvergyártó cégek valószínűleg ezért döntöttek úgy, hogy ingyenessé teszik a kínálatukban szereplő modulációs szoftvereket. Legyünk őszinték: reklámnak sem utolsó.
Tovább »

Lehetséges-e mixingelni házi robot segítsége nélkül?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék:
Igen, megint egy hülye kérdéssel kezdem a cikket, amiről elkezdek filozofálgatni. Hol dagályosabban, hol lényegre törőbben. Igaza van annak, aki most is hasonló szellemi kalandra számít. Alapvetően a zenekészítés szemüvegén keresztül szeretném megvizsgálni azt a kérdést, hogy hol is tart ma a mesterséges intelligencia.
Tovább »

Egy videó többet mond ezer képnél
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék: mixing automatizáció
Felgyorsult világunkban nem érünk rá képeket nézegetni, képregények olvasásra pedig nem is merek gondolni. Nincs idő, hogy elmerengjünk egy-egy kép mondanivalóján. A videókra és filmekre vagyunk nyitottak, amelyek tálcán kinálják a kész információt. Más szemszögből megközelítve a szóban forgó problematikát, a fogyasztók ingerküszöbe oly mértékben megváltozott, hogy csakis a gyors és tömör impulzusokra figyelnek fel. Egy szó, mint száz, a mozgókép felfokozott információközlése a jelen pillanatban a legszélesebb tömegek számára az egyetlen hiteles művészi közlési forma.
Tovább »

Monó vagy sztereó?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék: mixing plugin
A dolog sajnos nem olyan egyszerű, hogy ami egy sávból áll, az monó, ami kettőből, az sztereó, és kész. Induljunk ki az egyszerűbb végéből: az a hangsáv, amely csak egyetlen sávból áll, az holtbiztosan monó. Mi az, ami megkülönbözteti a monó zenei információt a sztereótól?
Tovább »

Hogyan helyezzünk egy zenei elemet a mixünk középpontjába?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék: mixing plugin kompresszor reverb
Akár választhattam volna címnek azt a kérdést, hogy hogyan keltsük a közelség illúzióját. Egyszerűen fogalmazva, ha vokális zenéről van szó, akkor hogyan érjük el azt az érzetet, hogy ha fülhallgatóban hallgatjuk a zenét, akkor olyan érzetünk támadjon, mintha a fejünk közepében dalolászna valaki. Nem tudom azt állítani, hogy mi sem egyszerűbb, de vágjunk bele, mert azért nem agysebészet.
Tovább »

Mikor van kész a mixem?
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: mixing | Címkék: stúdió plugin mixing Sample Magic Audified
Valószínűleg rengeteg közhely elhangzott már ebben a témában, és fogadni mernék, hogy nem csak az én tollamból olvashattok hasonló témában szöveget. A végkövetkeztetés az szokott lenni, hogy igazából abbahagyni lehet csak, befejezni soha. Azt hiszem, a legtöbb művészi tevékenységről ugyanez a megállapítás elmondható. Hosszú filozofálás helyett konkrét példákkal és eszközökkel szeretném inspirálni a keverésüket befejezni nem tudó hazai hangmérnök és producer társadalmat.
Tovább »
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf
