
A produceri, hangmérnöki szakmában is léteznek élő legendák. Talán a legismertebb közülük Rupert Neve, 91 esztendős brit keverőpult-tervező és –építő mester.
Neve eredetileg csöves áramkörökkel foglalkozott, de igazán halhatatlanná a germánium-, majd szilíciumtranzisztoros transzformátoros mikrofonelőfokai, hangszínszabályozói és kompresszorai tették.
Az eredeti 1073 modult 1970-ben jelentették meg. Először az EMI lemezkiadóhoz tartozó londoni Abbey Road és a los angelesi Capitol Studio TG keverőpultjaiba szállították mikrofonelőfokot és hangszínszabályzót tartalmazó moduljait.
Mikor Rupert Neve eladta cégét az amerikai AMS-nek, a modul világszerte elterjedt, és egy csapásra fogalommá vált a szakmában. Még ma is ipari szabványnak számít, és a legtöbb nagy stúdióban megtalálható.
Mivel az ára elég borsos (csatornánként 5000 dollár), nem véletlen, hogy rengeteg cég gyárt kópiákat különböző árfekvésben és minőségben. A legismertebb klóngyártók a Brent Averill Enterprise, a Heritage Audio, az elérhetőbb árúak közül a Chameleon Audio és a Golden Age Project.
A 1073 áramköréről érdemes megemlíteni, hogy a kimeneti és bemeneti oldalon transzformátorral van szimmetrizálva, így erősen színezi a hangzást, szerencsére nagyon zenei módon. A tranzisztorok, melyek az erősítést végzik, szintén színezik a hangot. Az áramkör biztosítja a vintage hangzást, amit az angolszász szakirodalom mojonak szokott a nevezni. Az EQ-szekciójáról annyit, hogy passzív programáramkörökről van szó, szintén rendkívül zenei hangzással.
Ha jól sejtem, a mai magyar valóságban a házi stúdiók tulajdonosai nem fognak eredeti vagy kópia vasat vásárolni, ezért térjünk át a digitális inkarnációk ismertetésére. Ahogy a hardverklónokról, úgy digitális megfelelőikről is elmondható, hogy különböző árfekvésben különféle minőségű terméket találhatunk.
A legelterjedtebb variánsokat a Waves, az UAD, az IK Multimedia és a Slate Digital gyártja. A felsorolt cégek kópiáira jellemző, hogy nemcsak az EQ jellegzetes hangzását szimulálják, hanem az előfok harmonikus torzulásait, még akkor is, ha jól meghajtjuk a ki- és bemenetet.
Személyes kedvencem a Waves terméke, a Scheps 73. Gyakorlatilag a többszörös Grammy-díjas hangmérnökkel, Andrew Scheps-szel karöltve egy teljes 1073 csatorna viselkedését lemodellezték, így Neve keverővé változtathatjuk a DAW-unkat, amennyiben minden csatornán használjuk. A passzív szűrőáramkörök mellett precízen szimulálja az előfok tonális jellegzetességeit, a kellemes hangzású szaturációt is beleértve. Nagyon zeneien tud szólni ha normális keretek között túlvezéreljük az áramkört. Szinte minden zenei sávra csak ajánlani tudom.
Szemezgessünk és válasszuk ki kedvenc emulációnkat!
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf
