
A zene dimenziói és a térélmény: Közel és távol
Szerző: Puha Szabolcs | Kategória: stúdió | Címkék: reverb delay térélmény
Ez a cikk szorosan kapcsolódik az előző heti, Hogyan növeljük sztereóterünket? című írásomhoz. A cikk elején felvázoltam azt az amerikai koncepciót, amely szerint a zenének három dimenzióját különböztetjük meg. Az első a mély-magas frekvenciákat jelenti, a második a jobb-bal tengely a hangfalak által kifeszített képzeletbeli térben, míg a harmadik tengely a közel és a távol.
A múlt heti okfejtésben főleg arról elmélkedtünk, hogy a második dimenziót hogyan tudjuk minél sikeresebben kihasználni: a sztereótér szélesítésére alkalmas praktikákat mutattam be. Most a harmadik dimenzióról fogunk beszélni részletesen.
Amikor arra kérnek, hogy értékeljek egy keverést, az esetek nagy százalékában a kritikám az, hogy "kétdimenziósnak", laposnak érzem a szerzeményt. Klausztrofóbiás érzés fog el.
Egész pontosan úgy értem, hogy nem érzem a zenében a mélységet. Nincsenek konkrét távolságok. Minden egyforma távolságra van tőlem, a hallgatótól. Nincs térélményem, és ez nagyon természetellenes. Az emberi fül nagyon érzékeny a megszólaló hangok környezetére. Fogalmazhatnék úgy is, hogy az emberi érzékelés számára nincs zenei információ térélmény nélkül. Például nem csak egy zongorahangot hallunk, hanem azt is, hogy konkrétan hol szólal meg a zongora: egy hálószobában, klubban, koncertteremben stb.
Amennyiben a mixünk nem tartalmaz valódi térélményt, úgy lapos lesz, unalmas és természetellenes. Ne értsük félre a dolgot, nem azt mondom, hogy ész nélkül használjunk zengetőket és késleltetőket, mert ebben az esetben meg mosott és érthetetlen lesz a zenénk. Mérnöki pontossággal kell megtervezni és megvalósítani a zenénk térbeli megszólalásának az illúzióját. Például az egy életképes koncepció, ha a dobok egy kisebb szobában szólnak, a gitárok egy klubban, míg az ének közel hozzánk, egy koncertteremben.
Az illúzió megteremtésének első lépése az, hogy megteremtjük a mélység érzetét, azaz, hogy mi van közel és mi távol.
Nagyon egyszerű megfigyelésen alapul a felvázolt koncepció.
Ha valami közel van hozzánk, akkor kiegyensúlyozott a hangkép, a valósághoz hasonló arányban hallunk mélyeket, közepeket, magasakat. Főként a direkt hangot halljuk és nagyon kevés visszaverődést, vagyis alig hallható a terem hangja.
Amennyiben távol van tőlünk a hangforrás, akkor a magas frekvenciák elmosódnak és elvesznek, az egész hangkép a mélyek irányába tolódik el. Kevesebb tompa, direkt hangot hallunk és sok visszaverődést, vagyis a terem hangja már jelentős.
Mértéke a távolságtól függ. Ennek tükrében, ha valamit közelinek szeretnénk megszólaltatni, akkor kiegyensúlyozott a frekvenciamenete és nagyon kis mértékben keverünk hozzá reverbet vagy Delayt.
Ha abban vagyunk érdekeltek, hogy a hangszer távol helyezkedjen el, akkor alig hallunk direkt hangot, ami tompa és búgós, valamint jelentős mértékben van jelen a visszaverődések halmaza.
Mindenkinek jó kísérletezést kívánok!
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf
