
A jó Kick titka (2. rész)
Szerző: Bakonyi Bálint | Kategória: Ableton Live 9 | Címkék: lábdob kompresszor hangnem
Az 1. részben szó volt arról, hogy mire kell figyelnünk a Kick EQ-zásánál, most pedig megnézzük, mit tehetünk a dinamika terén, hogy a lábdob végül igazán “üssön”.
A Kick és a kompresszor
A kezdő producer legnagyobb hibája a helytelen és indokolatlan kompresszorhasználat, ugyanis Kick hangmintáknál a gyártók a legtöbb esetben már “szétnyomták” a hangot, mi csak ronthatunk rajta (főleg, ha csak kapiskáljuk a kompresszor működését).
Inkább állítsuk be megfelelően az ADSR görbét, mert így sokkal precízebben őrizzük meg a tranzienseket, elhagyva a felesleges lecsengést. Mivel a tranziens fogja meghatározni, hogy mekkorát üt a lábdob, ne bukjuk el az élményt a helytelen kompresszorhasználat miatt.
Ha a teljes Kicket (egyszerre több Layert) szeretnénk dinamikailag kipofozni, jó megoldás például az SPL Transient Designer nevű terméke. Két mozdulattal Attackot és Sustaint adhatunk a lábdobhoz, vagy igény szerint elvehetünk.
A tranziens további növelése: layerezés
Ha úgy érezzük, hiába emeltünk a közép- és magas tartományokon, akkor plusz Layer hozzáadása szükséges. Ha Drum Rackben dolgozunk, sávon belül egyszerűen meg tudjuk oldani.
A hozzáadott réteg közép- és magas frekvenciával dúsítja a hangot a megszólalását követő rövid időben (nagyjából 40-60 ms).
Második Layerként érdemes Snare, Percussion, Hihat vagy Noise hangmintát használni, lerövidíteni és/vagy kiszűrni az alját. Ha találunk olyat, aminek tetszik a teteje, alkalmazhatunk egy újabb Kicket is. Ilyenkor is vágjuk ki a mélyeket és esetleg rövidítsünk a minta hosszán!
Hangnemben szóljon vagy sem?
Kétféle eljárás, meggyőződés létezik, de egyikre sem lehet azt mondani, hogy minden helyzetben megállja a helyét.
Először vizsgáljuk meg, miért terjedt el széles körben a lábdob hangnemre állítása!
Igaz, hogy már az ezredforduló előtt is (főleg stúdiómunkák során) gyakran az adott trackhez húzták a lábdobon a bőrt, hogy kellemesebb legyen a fülnek, hogy a megfelelő helyet foglalja el a mixben, azonban leginkább az EDM-nek és trapnek köszönhetjük népszerűségét az elektronikus zenei producerek között. A Bassline nélküli zenékben (Dropokban) az extrém hosszú lecsengésű lábdob játssza a Bass szerepét, így elengedhetetlenné vált a Kick hangnemre állítása (hiszen gyakorlatilag ez határozza meg a zene hangnemét).
Martin Garrix - Animals (cut)
Más stílusú zenéknél is jó szolgálatot tehet a lábdobnak a Basshez, illetve a dal hangneméhez hangolása, mert egységesebb hangképet, kellemesebb, szebben szóló végeredményt kapunk, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy könnyebben kialakulhat a fáziskioltás jelensége, mivel azonos hullámhosszal dolgozunk, szóval erre érdemes odafigyelni.
A Kick hangnemét az Ableton Tunerével ellenőrizhetjük.
Előfordulhat, hogy kifejezetten jobban áll a tracknek, ha a lábdobot arrébb hangoljuk. Érdemes mindkét verziót meghallgatni: a keményebb, ütősebb vagy puhább, homogénebb hangzás a tetszetősebb? Mindkét megoldásnak megvan az előnye és hátránya is, de leginkább a helye, és hogy mikor alkalmazzuk. Nem helytálló tehát az a megközelítés, hogy a Kicknek mindig hangnemben kell szólnia.
Összefoglaló
1. Önmagában nem létezik jó Kick, csak a jó Kick és Bass kombináció, valamint ennek a kombinációnak és a többi zenei rétegnek a megfelelő kohéziója.
2. A lábdobot mindig MIDI sávra írjuk a paraméterezhetőség és a könnyű cserélhetőség miatt!
3. Figyeljünk a Sample gyártók eltúlzott mélyeire!
4. Layerezzünk bátran, de azért ne essünk túlzásba se!
5. Hangmintáknál ne használjunk kompresszort!
6. Ha mégsem szól úgy a dal, ahogy szeretnénk, inkább vegyünk igénybe segítséget.
Kosár tartalma
A kosarad üres.
Könyvajánló
Kategóriák
- 176
- Ableton Live
- Ableton Live 9
- AKAI
- app
- Apple
- Cakewalk
- ControllerBooks
- Cubase
- Cubase 5 könyv
- dobgép
- effekt
- effektprocesszor
- EQ
- FL Studio
- FL Studio
- hangszer
- iOS
- iPad
- kompresszor
- KORG
- lemezbolt
- MIDI
- mixing
- moduláris szinti
- NAMM
- nyereményjáték
- oktatás
- pályázat
- plugin
- Pluginajánló
- processzor
- producer
- reverb
- Roland
- sample
- sampler
- stúdió
- stúdiócsomag
- szintetizátor
- szoftver
- szoftverszinti
- teszt
- UAD
- VST
- Waldorf
